Базеличеопштина во покраината Беневенто од регионот Кампанија, Италија.

Базеличе
општина
Baselice
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаБеневенто
Површина
 • Вкупна47,8 км2 (185 ми2)
Надм. вис.&10000000000000620000000620 м
Население (1 јануари 2020)[1]
 • Вкупно2.228
 • Густина4,7/км2 (12/ми2)
ДемонимБазеличеси
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.82020
Повик. бр.0824

НаводиУреди

  1. „Resident population“. Istat. 1 January 2020. Посетено на 22 February 2021.