Бад Кестриц (германски: Bad Köstritz) — град во округот Грајц, во Тирингија, Германија. Се наоѓа на реката Вајсе Елстер, 7 километри северозападно од Гера. Бад Кестриц е познат по пиварницата Köstritzer и нејзиното црно пиво (Schwarzbier).

Бад Кестриц
Грб на Бад Кестриц
Бад Кестриц is located in Германија
Бад Кестриц
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Грајц
Градоначалник Дитрих Хајланд (ДХС)
Основни податоци
Површина 17 км2
Надм. височина 203 м
Население 3.513 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 207 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GRZ
Пошт. бр. 07586
Повик. бр. 036605
Портал www.stadt-bad-koestritz.de
Местоположба на градот Бад Кестриц во рамките на округот Грајц
Карта
Координати 50°55′50″N 12°0′35″E / 50.93056° N; 12.00972° E / 50.93056; 12.00972Координати: 50°55′50″N 12°0′35″E / 50.93056° N; 12.00972° E / 50.93056; 12.00972

НаводиУреди

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. 31 December 2018. (германски)

Надворешни врскиУреди