Ашичка Река (Корешница)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Ашичка Река


Местоположба 41°26′04″N 22°14′13″E / 41.43444° СГШ; 22.23694° ИГД / 41.43444; 22.23694Координати: 41°26′04″N 22°14′13″E / 41.43444° СГШ; 22.23694° ИГД / 41.43444; 22.23694
Основни податоци
Место Корешница
Општина Демир Капија
Тип

 населба  некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Ашичка Реканаселба и некропола од доцната антика во атарот на селото Корешница, Македонија. На 600 метри јужно од селото, на терасата што се наоѓа на левиот брег на Вардар има камени плочи од гробови со конструкции од типот циста. Не се исклучува можноста оваа некропола да ѝ припаѓала на населбата што е во непосредна близина, и тоа од двете страни на патот што води од новиот мост на Вардар за селото. Овде, по површината се среќаваат фрагменти од ќерамички садови имбрекси, градежен материјал, како и делови од декоративна архитектонска пластика.[1]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 232. ISBN 9989-649-28-6.