Африканско првенство во ракомет за жени 2000

Африканско првенство во ракомет за жени 2000 — 14-то Африканско првенство во ракомет за мажи кое се одржало во градот Алжир, Алжир во периодот од 23 април до 1 мај. Вкупно учествувале 8 репрезентации. Ангола победил на турнирот.

Африканско првенство во ракомет за жени 2000
Податоци за првенството
Домаќини Алжир
Траење23 април –1 May
Репрезентации8
Одржувалишта(во 2 градови-домаќини)
Конечен исход
Прваци Ангола (5 титула)
Второпласиран Конго
Третопласиран Тунис
Четвртопласиран Камерун
Статистики за првенството
Натпревари18
Дадени голови816 (45.33 по натпр.)

Првенството од страна на Меѓународната ракометна федерација било прифатено како квалификациски турнир за Светското првенство кое се одржало во Италија, во 2001 година.

ДомаќинУреди

Алжир Константин
Арена Харча Хасан Спортска сала Константин
Кпацитет: 8,000 Капацтет:

Прва фазаУреди

Група AУреди

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0   Ангола 3 3 0 0 80 59 +21 6
0   Тунис 3 2 0 1 79 73 +6 4
0   Брег на Слоновата Коска 3 1 0 2 64 52 +12 2
0   Сенегал 3 0 0 3 53 92 −39 0
23 април 2000
14:30
Ангола   30–22   Тунис Арена Харча Хасан , Алжир
(17–12)

23 април 2000
14:30
Брег на Слоновата Коска   26–11   Сенегал Спортска сала Константине, Константин
(12–5)

25 април 2000
14:30
Ангола   30–19   Сенегал Арена Харча Хасан , Алжир
(15–7)

25 април 2000
14:30
Тунис   21–20   Брег на Слоновата Коска Спортска сала Константине, Константин
(11–12)

27 април 2000
14:30
Тунис   36–23   Сенегал Арена Харча Хасан , Алжир
(16–8)

27 април 2000
16:30
Ангола   20–18   Брег на Слоновата Коска Арена Харча Хасан , Алжир
(8–10)

Група BУреди

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0   Конго 3 3 0 0 80 48 +32 6
0   Камерун 3 2 0 1 72 62 +10 4
0   Алжир 3 1 0 2 72 61 +11 2
0   Габон 3 0 0 3 40 93 −53 0
22 април 2000
18:30
Камерун   25–23   Алжир Арена Харча Хасан , Алжир
(14–13)

22 април 2000
18:30
Конго   35–10   Габон Арена Харча Хасан , Алжир
(14–4)

24 април 2000
14:30
Конго   21–18   Алжир Арена Харча Хасан , Алжир
(11–9)

24 април 2000
16:30
Камерун   27–15   Габон Спортска сала Константине, Константин
(13–6)

26 април 2000
14:30
Конго   24–20   Камерун Арена Харча Хасан , Алжир
(14–9)

26 април 2000
16:30
Алжир   31–15   Габон Арена Харча Хасан , Алжир
(14–6)

Knockout stageУреди

BracketУреди

  Semifinals Final
             
   Ангола 26  
   Камерун 21  
 
       Ангола 30
     Конго 21
Third place
   Тунис 16    Камерун  33
   Конго 24      Тунис (OT)  34

SemifinalsУреди

29 април 2000
14:30
Конго   24–16   Тунис Арена Харча Хасан , Алжир
(12–7)

29 април 2000
16:30
Ангола   26–21   Камерун Спортска сала Константине, Константин
(13–13)

Натпревар за 7 местоУреди

30 април 2000
14:30
Сенегал   18–14   Габон Спортска сала Константине, Константин
(11–6)

Натпревар за 5 местоУреди

30 април 2000
14:30
Брег на Слоновата Коска   24–15   Алжир Арена Харча Хасан , Алжир
(9–6)

Натпревар за 3 местоУреди

30 април 2000
16:30
Тунис   34–33 (Прод.)   Камерун Арена Харча Хасан , Алжир
(13–10)

Прод.: 25–25 Прод.: 2–2, 7–6

FinalУреди

1 мај 2000 Ангола   30–21   Конго Арена Харча Хасан , Алжир
(14–10)

ТабелаУреди

Екипата се квалификува за Светско првенство во ракомет
Место Екипа
    Ангола
    Конго
    Тунис
4   Камерун
5   Брег на Слоновата Коска
6   Алжир
7   Сенегал
8   Габон

Надворешни врскиУреди