Африканско првенство во ракомет за жени 2002

Африканско првенство во ракомет за жени 2002 — 15-то Африканско првенство во ракомет за жени кое се одржало во градот Рабат, Мароко во периодот од 19 април до 28 април. Вкупно учествувале 9 репрезентации. Ангола победил на турнирот.

Африканско првенство во ракомет за жени 2002
Податоци за турнирот
Домаќини Мароко
Датуми19–28 април
Екипи9
Конечен исход
Првак Ангола (6 титула)
Второпласиран Брег на Слоновата Коска
Третопласиран Тунис
Четвртопласиран Алжир

Првенството од страна на Меѓународната ракометна федерација било прифатено како квалификациски турнир за Светското првенство кое се одржало во Хрватска, во 2003 година.

Домаќин

уреди
Мароко

Прва фаза

уреди

Група A

уреди
Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0   Тунис 2 2 0 0 65 32 +33 4
0   Камерун 2 1 0 1 45 38 +7 2
0   Мароко 2 0 0 2 22 62 −40 0
19 април 2002 Тунис   38–11   Мароко
(15–4)

20 април 2002 Камерун   24–11   Мароко
(6–2)

21 април 2002 Тунис   27–21   Камерун
(15–12)

Група B

уреди
Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0   Ангола 2 2 0 0 62 32 +30 4
0   Брег на Слоновата Коска 2 1 0 1 48 38 +10 2
0   Габон 2 0 0 2 28 68 −40 0
19 април 2002 Ангола   36–16   Габон
(17–7)

20 април 2002 Брег на Слоновата Коска   32–12   Габон
(14–4)

21 април 2002 Ангола   26–16   Брег на Слоновата Коска
(13–7)

Група C

уреди
Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0   Алжир 2 2 0 0 62 43 +19 4
0   Конго 2 1 0 1 64 48 +16 2
0   ДР Конго 2 0 0 2 35 70 −35 0
19 април 2002 Конго   41–15   ДР Конго
(19–8)

20 април 2002 Алжир   29–20   ДР Конго
(12–11)

21 април 2002 Алжир   33–23   Конго
(15–11)

Втора фаза

уреди

Група D

уреди
Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0   Ангола 2 2 0 0 58 41 +17 4
0   Тунис 1 0 0 1 21 27 −6 0
0   Конго 1 0 0 1 20 31 −11 0
23 април 2002 Ангола   27–21   Тунис
(14–7)

24 април 2002 Ангола   31–20   Конго
(18–5)

25 април 2002 Тунис   v   Конго

Група E

уреди
Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0   Брег на Слоновата Коска 2 2 0 0 46 41 +5 4
0   Алжир 1 0 0 1 19 20 −1 0
0   Камерун 1 0 0 1 22 26 −4 0
23 април 2002 Брег на Слоновата Коска   26–22   Камерун
(12–9)

24 април 2002 Брег на Слоновата Коска   20–19   Алжир
(12–12)

25 април 2002 Алжир   v   Камерун

7–9 место

уреди
Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0   Габон 2 2 0 0 40 29 +11 4
0   ДР Конго 1 0 0 1 16 18 −2 0
0   Мароко 1 0 0 1 13 22 −9 0
23 април 2002 Габон   22–13   Мароко
(10–5)

24 април 2002 Габон   18–16   ДР Конго
(5–6)

25 април 2002 ДР Конго   v   Мароко

Финална фаза

уреди
  Полуфинале Финале
             
   Ангола 33  
   Алжир 21  
 
       Ангола 30
     Брег на Слоновата Коска 21
Трето место
   Тунис 20    Алжир  20
   Брег на Слоновата Коска 24      Тунис  31

Полуфинале

уреди
26 април 2002 Ангола   33–21   Алжир
(17–9)

26 април 2002 Брег на Слоновата Коска   24–20   Тунис
(13–12)

5 место

уреди
26 април 2002 Камерун   29–23   Конго
(9–8)

3 место

уреди
27 април 2002 Тунис   31–20   Алжир
(19–13)

Финале

уреди
28 април 2002 Ангола   30–21   Брег на Слоновата Коска
(13–7)

Табела

уреди
Qualified for the 2003 World Championship and the 2004 Summer Olympics qualifying tournament
Екипата се квалификува за квалификацискио турнир за Летните олимписки игри 2004
Место Екипа
    Ангола
    Брег на Слоновата Коска
    Тунис
4   Алжир
5   Камерун
6   Конго
7   Габон
8   ДР Конго
9   Мароко

Надворешни врски

уреди