Африканско првенство во ракомет за жени 1998

Африканско првенство во ракомет за жени 1998 — 13-то Африканско првенство во ракомет за мажи кое се одржало во градот Јоханесбург, Јужноафриканска Република. Вкупно учествувале 6 репрезентации. Ангола победил на турнирот.

Африканско првенство во ракомет за жени 1998
Податоци за турнирот
Домаќини ЈАР
Екипи6
Конечен исход
Првак Ангола (4 титула)
Второпласиран Конго
Третопласиран Брег на Слоновата Коска
Четвртопласиран Камерун
Статистикa за турнирот
Натпревари11
Дадени голови544 (49.45 по натпр.)

Првенството од страна на Меѓународната ракометна федерација било прифатено како квалификациски турнир за Светското првенство кое се одржало во Норвешка, во 1999 година.

Домаќин

уреди
Јужноафриканска Република

Прва фаза

уреди

Група A

уреди
Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0   Ангола 2 1 1 0 70 36 +34 3
0   Брег на Слоновата Коска 2 1 1 0 54 31 +23 3
0   Мозамбик 2 0 0 2 33 90 −57 0
19 Oct 1998 Ангола   53–19   Мозамбик

Брег на Слоновата Коска   37–14   Мозамбик

Ангола   17–17   Брег на Слоновата Коска

Група B

уреди
Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0   Конго 2 2 0 0 68 23 +45 4
0   Камерун 2 1 0 1 63 33 +30 2
0   Јужна Африка 2 0 0 2 16 91 −75 0
Конго   46–5   Јужна Африка

Камерун   45–11   Јужна Африка

Конго   22–18   Камерун

Втора фаза

уреди
  Полуфинале Финале
             
26 октомври 1998
   Ангола 26  
   Камерун 21  
 
28 октомври 1998
       Ангола 31
     Конго 23
Трето место
26 октомври 1998 28 октомври
   Брег на Слоновата Коска 14    Камерун  30
   Конго 18      Брег на Слоновата Коска  28

Полуфинале

уреди
26 октомври 1998 Ангола   26–21   Камерун

Конго   18–14   Брег на Слоновата Коска

Натпревар за 5 место

уреди
Мозамбик   32–17   Јужна Африка

Натпревар за 3 место

уреди
28 октомври 1998 Брег на Слоновата Коска   30–28   Камерун

Финале

уреди
28 октомври 1998 Ангола   31–23   Конго
(19–15)

Табела

уреди
Екипата се квалификува за Светско првенство во ракомет]]
Место Екипа
    Ангола
    Конго
    Брег на Слоновата Коска
4   Камерун
5   Мозамбик
6   Јужна Африка

Надворешни врски

уреди