Африкански куп на нации 1986

Африкански куп на нации во 1984 година — 15-то африканско фудбалско првенство на Африканскиот куп на нации кое се одржало во Египет од 7 март - 21 март 1986 година. На ова првенство учество зеле 8 репрезентации. Вкупно биле одиграни 16 натпревари.

Африкански куп на нации 1986
Општо за првенството
Домаќин(и) Египет
      градови 2
      стадиони 2
Период на одржување 7 март - 21 март 1986
Број на учесници 8
Распределба на медалите
Gold medal.svg Шампион  Египет
Silver medal.svg Второ место  Камерун
Bronze medal.svg Трето место  Брег на Слоновата Коска
Четврто место  Мароко
Статистички податоци за првенството
Одиграно натпревари 16
1984
1988

Победник на турнирот била Фудбалската репрезентација на Египет.

УчеснициУреди

СтадиониУреди

Каиро Грешка во Lua во Модул:Location_map/multi, ред 27: Unable to find the specified location map definition. Neither "Модул:Location map/data/Egypt" nor "Шаблон:Location map Egypt" exists Александрија
Стадион Каиро Стадион Александрија
Капацитет: 90,000 Капацитет: 15,000
   

Групна фазаУреди

Група АУреди

Екипа Н П Н П ДГ ПГ ГР П
  Египет 3 2 0 1 4 1 +3 4
  Брег на Слоновата Коска 3 2 0 1 4 2 +2 4
  Сенегал 3 2 0 1 3 1 +2 4
  Мозамбик 3 0 0 3 0 7 −7 0
7 март 1986
Сенегал   1–0   Египет Стадион Каиро, Каиро
Гледачи: 45.000
Извештај

7 март 1986
Брег на Слоновата Коска   3–0   Мозамбик Стадион Каиро, Каиро
Гледачи: 20.000
Извештај

10 март 1986
Сенегал   2–0   Мозамбик Стадион Каиро, Каиро
Гледачи: 30.000
Извештај

10 март 1986
Египет   2–0   Брег на Слоновата Коска Стадион Каиро, Каиро
Гледачи: 50.000
Извештај

13 март 1986
Брег на Слоновата Коска   1–0   Сенегал Стадион Каиро, Каиро
Гледачи: 15.000
Извештај

13 март 1986
Египет   2–0   Мозамбик Стадион Каиро, Каиро
Гледачи: 55.000
Извештај

Група БУреди

Екипа Н П Н П ДГ ПГ ГР П
  Камерун 3 2 1 0 7 5 +2 5
  Мароко 3 1 2 0 2 1 +1 4
  Алжир 3 0 2 1 2 3 −1 2
  Замбија 3 0 1 2 2 4 −2 1
8 март 1986
Алжир   0–0   Мароко Стадион Александрија, Александрија
Гледачи: 12.000
Извештај

8 март 1986
Камерун   3–2   Замбија Стадион Александрија, Александрија
Гледачи: 20.000
Извештај

11 март 1986
Алжир   0–0   Замбија Стадион Александрија, Александрија
Гледачи: 4.000
Извештај

11 март 1986
Камерун   1–1   Мароко Стадион Александрија, Александрија
Гледачи: 8.000
Извештај

14 март 1986
Мароко   1–0   Замбија Стадион Александрија, Александрија
Гледачи: 5.000
Извештај

14 март 1986
Камерун   3–2   Алжир Стадион Александрија, Александрија
Гледачи: 10.000
Извештај

Завршна фазаУреди

  Полуфинале Финале
             
17 март – Александрија
    Камерун 1  
    Брег на Слоновата Коска 0  
 
21 март – Каиро
        Камерун 0 (4)
      Египет (p) 0 (5)
Трето место
17 март – Каиро 20 март – Каиро
    Египет 1     Брег на Слоновата Коска   3
    Мароко 0       Мароко   2

ПолуфиналеУреди

17 март 1986
Камерун   1–0   Брег на Слоновата Коска Стадион Александрија, Александрија
Гледачи: 12.000
Извештај

17 март 1986
Египет   1–0   Мароко Стадион Каиро, Каиро
Гледачи: 95.000
Извештај

Трето местоУреди

20 март 1986
Брег на Слоновата Коска   3–2   Мароко Стадион Каиро, Каиро
Гледачи: 1.000
Извештај

ФиналеУреди

21 март 1986
Египет   0–0
(5–4 пен.)
  Камерун Стадион Каиро, Каиро
Гледачи: 95.000
Извештај
  Пенали  
5–4

ПобедникУреди

 Африкански куп на нации 1986 
 
Египет
3-та титула

Надворешни врскиУреди