Африкански куп на нации 1984

Африкански куп на нации во 1984 година — 14-то африканско фудбалско првенство на Африканскиот куп на нации кое се одржало во Брег на Слонова Коска од 4 март - 18 март 1984 година. На ова првенство учество зеле 8 репрезентации. Вкупно биле одиграни 16 натпревари.

Африкански куп на нации 1984
Општо за првенството
Домаќин(и) Брег на Слонова Коска
      градови 2
      стадиони 2
Период на одржување 4 март - 18 март 1984
Број на учесници 8
Распределба на медалите
Gold medal.svg Шампион  Камерун
Silver medal.svg Второ место  Нигерија
Bronze medal.svg Трето место  Алжир
Четврто место  Египет
Статистички податоци за првенството
Одиграно натпревари 16
1982
1986

Победник на турнирот била Фудбалската репрезентација на Камерун.

УчеснициУреди

СтадиониУреди

Абиџан Грешка во Lua во Модул:Location_map/multi, ред 27: Unable to find the specified location map definition. Neither "Модул:Location map/data/Côte d'Ivoire" nor "Шаблон:Location map Côte d'Ivoire" exists Буаке
Стадион Абиџан Стадион Буаке
Капацитет: 40,000 Капацитет: 35,000
   

Групна фазаУреди

Група АУреди

Екипа Н П Н П ДГ ПГ ГР П
  Египет 3 2 1 0 3 1 +2 5
  Камерун 3 2 0 1 6 2 +4 4
  Брег на Слоновата Коска 3 1 0 2 4 4 0 2
  Того 3 0 1 2 1 7 −6 1
4 март 1984
Брег на Слоновата Коска   3–0   Того Стадион Абиџан, Абиџан
Гледачи: 50.000
Извештај

4 март 1984
Египет   1–0   Камерун Стадион Абиџан, Абиџан
Гледачи: 50.000
Извештај

7 март 1984
Камерун   4–1   Того Стадион Абиџан, Абиџан
Гледачи: 15.000
Извештај

7 март 1984
Брег на Слоновата Коска   1–2   Египет Стадион Абиџан, Абиџан
Гледачи: 40.000
Извештај

10 март 1984
Египет   0–0   Того Стадион Абиџан, Абиџан
Гледачи: 40.000
Извештај

10 март 1984
Брег на Слоновата Коска   0–2   Камерун Стадион Абиџан, Абиџан
Гледачи: 40.000
Извештај

Група БУреди

Екипа Н П Н П ДГ ПГ ГР П
  Алжир 3 2 1 0 5 0 +5 5
  Нигерија 3 1 2 0 4 3 +1 4
  Гана 3 1 0 2 2 4 −2 2
  Малави 3 0 1 2 2 6 −4 1
5 март 1984
Гана   1–2   Нигерија Стадион Буаке, Буаке
Гледачи: 10.000
Извештај

5 март 1984
Алжир   3–0   Малави Стадион Буаке, Буаке
Гледачи: 10.000
Извештај

8 март 1984
Малави   2–2   Нигерија Стадион Буаке, Буаке
Гледачи: 15.000
Извештај

8 март 1984
Алжир   2–0   Гана Стадион Буаке, Буаке
Гледачи: 15.000
Извештај

11 март 1984
Алжир   0–0   Нигерија Стадион Буаке, Буаке
Гледачи: 3.000
Извештај

11 март 1984
Гана   1–0   Малави Стадион Буаке, Буаке
Гледачи: 3.000
Извештај

Завршна фазаУреди

  Полуфинале Финале
             
14 март – Абиџан
    Египет (p) 2 (7)  
    Нигерија 2 (8)  
 
18 март – Абиџан
        Нигерија 1
      Камерун 3
Трето место
14 март – Абиџан 17 март – Абиџан
    Алжир (p) 0 (4)     Египет   1
    Камерун 0 (5)       Алжир   3

ПолуфиналеУреди

14 март 1984
Египет   2–2
(7–8 пен.)
  Нигерија Стадион Абиџан, Абиџан
Гледачи: 15.000
Извештај
  Пенали  
7–8

14 март 1984
Алжир   0–0
(4–5 пен.)
  Камерун Стадион Абиџан, Абиџан
Гледачи: 15.000
Извештај
  Пенали  
4–5

Трето местоУреди

17 март 1984
Алжир   3–1   Египет Стадион Абиџан, Абиџан
Гледачи: 500
Извештај

ФиналеУреди

18 март 1984
Камерун   3–1   Нигерија Стадион Абиџан, Абиџан
Гледачи: 27.456
Извештај

ПобедникУреди

 Африкански куп на нации 1984 
 
Камерун
1-ва титула

Надворешни врскиУреди