Африкански куп на нации 1976

Африкански куп на нации во 1976 година — 10-то африканско фудбалско првенство на Африканскиот куп на нации кое се одржало во Етиопија од 29 февруари - 14 март 1976 година. На ова првенство учество зеле 8 репрезентации. Вкупно биле одиграни 18 натпревари.

Африкански куп на нации 1976
Општо за првенството
Домаќин(и) Етиопија
      градови 2
      стадиони 2
Период на оддржување 29 февруари - 14 март 1976
Број на учесници 8
Распределба на медалите
Gold medal.svg Шампион  Мароко
Silver medal.svg Второ место  Гвинеја
Bronze medal.svg Трето место  Нигерија
Четврто место  Египет
Статистички податоци за првенството
Одиграно натпревари 18
1974
1978

Победник на турнирот била Фудбалската репрезентација на Мароко.

УчеснициУреди

СтадиониУреди

Адис Абеба Дире Дава
Стадион Адис Абеба Стадион Дире Дава
Капацитет: 30,000 Капацитет: 18,000
   

Групна фазаУреди

Група АУреди

Екипа Н П Н П ДГ ПГ ГР П
  Гвинеја 3 2 1 0 5 3 +2 5
  Египет 3 1 2 0 4 3 +1 4
  Етиопија 3 1 1 1 4 3 +1 3
  Уганда 3 0 0 3 2 6 −4 0
29 февруари 1976
Етиопија   2–0   Уганда Стадион Адис Абеба, Адис Абеба
29 февруари 1976
Египет   1–1   Гвинеја Стадион Адис Абеба, Адис Абеба

3 март 1976
Египет   2–1   Уганда Стадион Адис Абеба, Адис Абеба
3 март 1976
Етиопија   1–2   Гвинеја Стадион Адис Абеба, Адис Абеба

5 март 1976
Гвинеја   2–1   Уганда Стадион Адис Абеба, Адис Абеба
5 март 1976
Етиопија   1–1   Египет Стадион Адис Абеба, Адис Абеба

Група БУреди

Екипа Н П Н П ДГ ПГ ГР П
  Мароко 3 2 1 0 6 3 +3 5
  Нигерија 3 2 0 1 6 5 +1 4
  Судан 3 0 2 1 3 4 −1 2
  Заир 3 0 1 2 3 6 −3 1
1 март 1976
Нигерија   4–2   Заир Стадион Дире Дава, Дире Дава
1 март 1976
Мароко   2–2   Судан Стадион Дире Дава, Дире Дава

4 март 1976
Нигерија   1–0   Судан Стадион Дире Дава, Дире Дава
4 март 1976
Мароко   1–0   Заир Стадион Дире Дава, Дире Дава

6 март 1976
Мароко   3–1   Нигерија Стадион Дире Дава, Дире Дава
6 март 1976
Заир   1–1   Судан Стадион Дире Дава, Дире Дава

Последна фазаУреди

Екипа Н П Н П ДГ ПГ ГР П
  Мароко 3 2 1 0 5 3 +2 5
  Гвинеја 3 1 2 0 6 4 +2 4
  Нигерија 3 1 1 1 5 5 0 3
  Египет 3 0 0 3 5 9 −4 0
9 март 1976
Гвинеја   1–1   Нигерија Стадион Адис Абеба, Адис Абеба
9 март 1976
Мароко   2–1   Египет Стадион Адис Абеба, Адис Абеба

11 март 1976
Мароко   2–1   Нигерија Стадион Адис Абеба, Адис Абеба
11 март 1976
Гвинеја   4–2   Египет Стадион Адис Абеба, Адис Абеба

14 март 1976
Нигерија   3–2   Египет Стадион Адис Абеба, Адис Абеба
14 март 1976
Гвинеја   1–1   Мароко Стадион Адис Абеба, Адис Абеба
Извештај

ПобедникУреди

 Африкански куп на нации 1976 
 
Мароко
1-ва титула

Надворешни врскиУреди