Африкански куп на нации 1978

Африкански куп на нации во 1978 година — 11-то африканско фудбалско првенство на Африканскиот куп на нации кое се одржало во Гана од 5 март - 16 март 1978 година. На ова првенство учество зеле 8 репрезентации. Вкупно биле одиграни 16 натпревари.

Африкански куп на нации 1978
Општо за првенството
Домаќин(и) Гана
      градови 2
      стадиони 2
Период на одржување 5 март - 16 март 1978
Број на учесници 8
Распределба на медалите
Gold medal.svg Шампион  Гана
Silver medal.svg Второ место  Уганда
Bronze medal.svg Трето место  Нигерија
Четврто место  Тунис
Статистички податоци за првенството
Одиграно натпревари 16
1976
1980

Победник на турнирот била Фудбалската репрезентација на Гана.

УчеснициУреди

СтадиониУреди

Акра Грешка во Lua во Модул:Location_map/multi, ред 27: Unable to find the specified location map definition. Neither "Модул:Location map/data/Ghana" nor "Шаблон:Location map Ghana" exists Кумаси
Стадион Акра Стадион Кумаси
Капацитет: 40,000 Капацитет: 40,500
   

Групна фазаУреди

Група АУреди

Екипа Н П Н П ДГ ПГ ГР П
  Гана 3 2 1 0 6 2 +4 5
  Нигерија 3 1 2 0 5 3 +2 4
  Замбија 3 1 1 1 3 2 +1 3
  Горна Волта 3 0 0 3 2 9 −7 0
5 март 1978
Гана   2–1   Замбија Стадион Акра, Акра
Гледачи: 50.000
Извештај

5 март 1978
Нигерија   4–2   Горна Волта Стадион Акра, Акра
Гледачи: 50.000
Извештај

8 март 1978
Замбија   2–0   Горна Волта Стадион Акра, Акра
Гледачи: 60.000
Извештај

8 март 1978
Нигерија   1–1   Гана Стадион Акра, Акра
Гледачи: 60.000
Извештај

10 март 1978
Замбија   0–0   Нигерија Стадион Акра, Акра
Гледачи: 25.000
Извештај

10 март 1978
Гана   3–0   Горна Волта Стадион Акра, Акра
Гледачи: 25.000
Извештај

Група БУреди

Екипа Н П Н П ДГ ПГ ГР П
  Уганда 3 2 0 1 7 4 +3 4
  Тунис 3 1 2 0 4 2 +2 4
  Мароко 3 1 1 1 2 4 −2 3
  Конго 3 0 1 2 1 4 −3 1
6 март 1978
Мароко   1–1   Тунис Стадион Кумаси, Кумаси
Извештај

6 март 1978
Уганда   3–1   Конго Стадион Кумаси, Кумаси
Извештај

9 март 1978
Тунис   3–1   Уганда Стадион Кумаси, Кумаси
Гледачи: 50.000
Извештај

9 март 1978
Мароко   1–0   Конго Стадион Кумаси, Кумаси
Гледачи: 50.000
Извештај

11 март 1978
Конго   0–0   Тунис Стадион Кумаси, Кумаси
Гледачи: 20.000
Извештај

11 март 1978
Уганда   3–0   Мароко Стадион Кумаси, Кумаси
Гледачи: 20.000
Извештај

Завршна фазаУреди

  Полуфинале Финале
             
14 март – Акра
    Гана 1  
    Тунис 0  
 
16 март – Акра
        Гана 2
      Уганда 0
Трето место
14 март – Кумаси 16 март – Акра
    Уганда 2     Тунис   1
    Нигерија 1       Нигерија   11

ПолуфиналеУреди

14 март 1978
Гана   1–0   Тунис Стадион Акра, Акра
Гледачи: 10.000
Извештај

14 март 1978
Уганда   2–1   Нигерија Стадион Кумаси, Кумаси
Гледачи: 10.000
Извештај

Трето местоУреди

16 март 1978
Нигерија   1–11   Тунис Стадион Акра, Акра
Извештај

1 Натпреварот бил прекинат откако Тунис во 42. минута, при резултат 1-1, протестирал против официјалниот претставник. На Нигерија и било доделена победа од 2-0, а на Тунис му било забрането да се натпреварува во следните две години .[1]

ФиналеУреди

16 март 1978
Гана   2–0   Уганда Стадион Акра, Акра
Гледачи: 40.000
Извештај

ПобедникУреди

 Африкански куп на нации 1978 
 
Гана
3-та титула

НаводиУреди

  1. „16 март 1978 - The Eagles Of Carthage Get Grounded“. www.thisdayinfootballhistory.blogspot.com. Посетено на 30 март 2013.

Надворешни врскиУреди