Африкански куп на нации 1974

Африкански куп на нации во 1974 година — 9-то африканско фудбалско првенство на Африканскиот куп на нации кое се одржало во Египет од 1 март - 14 март 1974 година. На ова првенство учество зеле 8 репрезентации. Вкупно биле одиграни 17 натпревари.

Африкански куп на нации 1974
Општо за првенството
Домаќин(и) Камерун
      градови 4
      стадиони 4
Период на одржување 1 март - 14 март 1974
Број на учесници 8
Распределба на медалите
Gold medal.svg Шампион  Заир
Silver medal.svg Второ место  Замбија
Bronze medal.svg Трето место  Египет
Четврто место  Конго
Статистички податоци за првенството
Одиграно натпревари 17
1972
1976

Победник на турнирот била Фудбалската репрезентација на Заир.

УчеснициУреди

СтадиониУреди

Каиро

Грешка во Lua во Модул:Location_map/multi, ред 27: Unable to find the specified location map definition. Neither "Модул:Location map/data/Egypt" nor "Шаблон:Location map Egypt" exists

Александрија
Стадион Каиро Стадион Александрија
   
Капацитет: 95,000 Капацитет: 13,660
Махала ел Кубра Даманхур
Стадион Махала ел Кубра Стадион Даманхур
   
Капацитет: 29,000 Капацитет: 8,000

Групна фазаУреди

Група АУреди

Екипа Н П Н П ДГ ПГ ГР П
  Египет 3 3 0 0 7 2 +5 6
  Замбија 3 2 0 1 3 3 0 4
  Уганда 3 0 1 2 3 5 −2 1
  Брег на Слоновата Коска 3 0 1 2 2 5 −3 1
1 март 1974
Египет   2–1   Уганда Стадион Каиро, Каиро
2 март 1974
Замбија   1–0   Брег на Слоновата Коска Стадион Махала ел Кубра, Махала ел Кубра

4 март 1974
Египет   3–1   Замбија Стадион Каиро, Каиро
4 март 1974
Брег на Слоновата Коска   2–2   Уганда Стадион Махала ел Кубра, Махала ел Кубра

6 март 1974
Египет   2–0   Брег на Слоновата Коска Стадион Каиро, Каиро
6 март 1974
Замбија   1–0   Уганда Стадион Махала ел Кубра, Махала ел Кубра

Група БУреди

Екипа Н П Н П ДГ ПГ ГР П
  Конго 3 2 1 0 5 2 +3 5
  Заир 3 2 0 1 7 4 +3 4
  Гвинеја 3 1 1 1 4 4 0 3
  Маврициус 3 0 0 3 2 8 −6 0
3 март 1974
Заир   2–1   Гвинеја Стадион Даманхур, Даманхур
3 март 1974
Конго   2–0   Маврициус Стадион Александрија, Александрија

5 март 1974
Гвинеја   2–1   Маврициус Стадион Даманхур, Даманхур
5 март 1974
Конго   2–1   Заир Стадион Александрија, Александрија

7 март 1974
Конго   1–1   Гвинеја Стадион Александрија, Александрија
7 март 1974
Заир   4–1   Маврициус Стадион Даманхур, Даманхур

Завршна фазаУреди

  Полуфинале Финале
             
9 март – Каиро
    Египет 2  
    Заир 3  
 
12 & 14 март – Каиро
        Заир (R) 2 (2)
      Замбија 2 (0)
Трето место
9 март – Александрија 11 март – Каиро
    Конго 2     Египет   4
    Замбија (aet) 4       Конго   0

ПолуфиналеУреди

9 март 1974
Египет   2–3   Заир Стадион Каиро, Каиро

9 март 1974
Конго   2–4
(прод.)
  Замбија Стадион Александрија, Александрија

Трето местоУреди

11 март 1974
Конго   0–4   Египет Стадион Каиро, Каиро

ФиналеУреди

12 март 1974
Заир   2–2
(прод.)
  Замбија Стадион Каиро, Каиро
Гледачи: 50,000
Реванш
14 март 1974
Заир   2–0   Замбија Стадион Каиро, Каиро
Гледачи: 1,000

ПобедникУреди

 Африкански куп на нации 1974  
 
Заир
2-ра титула

Надворешни врскиУреди