Ауерштет

село и поранешна општина во Германија

Ауерштет (германски: Auerstedt) — село и поранешна општина во округот Вајмар, во Тирингија, Германија. Се наоѓа 25 километри североисточно од Вајмар. Од 31 декември 2012 е дел од градот Бад Зулца. Се наоѓа на 23 километри североисточно од Вајмар. На 14 октомври 1806 се случила Битката кај Јена-Ауерштет, одлучувачка победа на Наполеон.

Ауерштет
Место во Бад Зулца
Црквата во Ауерштет
Црквата во Ауерштет
Ауерштет is located in Германија
Ауерштет
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вајмар
Град Бад Зулца
Основни податоци
Површина 8,48 км2
Надм. височина 150 м
Население 457  (31 декември 2011)
 - Густина 54 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. AP
Пошт. бр. 99518
Повик. бр. 036461
Портал www.bad-sulza.de
Местоположба на место Ауерштет во рамките на Бад Зулца
Карта
Координати 51°5′58″N 11°35′15″E / 51.09944° СГШ; 11.58750° ИГД / 51.09944; 11.58750Координати: 51°5′58″N 11°35′15″E / 51.09944° СГШ; 11.58750° ИГД / 51.09944; 11.58750