Аугсдорф (германски: Augsdorf) — село и поранешна општина во округот Мансфелд-Зидхарц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од градот Гербштет.

Аугсдорф
Градски дел во Гербштет
Аугсдорф is located in Германија
Аугсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Мансфелд-Зидхарц
Град Гербштет
Основни податоци
Површина 5 км2
Надм. височина 188 м
Население 589  (31 декември 2006)
 - Густина 118 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MSH
Пошт. бр. 06308
Повик. бр. 03476
Координати 51°36′0″N 11°34′0″E / 51.60000° N; 11.56667° E / 51.60000; 11.56667Координати: 51°36′0″N 11°34′0″E / 51.60000° N; 11.56667° E / 51.60000; 11.56667