Атропинот е лек кој се користи за третман на труење со одредени видови на нервни агенси и пестициди, како и за одредени типови на брадикардија и за намалување на секрецијата на плунка за време на хируршки операции.[3] Вообичаено се администрира интравенски или интрамускулно.[3] Капки за очи се достапни за третман на увеитис и рана амбилопија.[4]

Атропин
Систематско (IUPAC)
(RS)-(8-Methyl-8-azabicyclo[3.2.1]oct-3-yl) 3-hydroxy-2-phenylpropanoate
Клинички податоци
Заштитени имињаAtropen, others
AHFS/Drugs.commonograph
MedlinePlusa682487
Бременосна
категорија
  • AU: A
  • US: C (Ризикот не е отфрлен)
Начин на
примена
by mouth, IV, IM, rectal
Фармакокинетички податоци
Биорасположливост25%
Метаболизам≥50% hydrolysed to tropine and tropic acid
Почеток на дејствоc. 1 minute[1]
Полувреме на елиминација2 hours
Времетраење на дејството30 to 60 min[1]
Екскреција15–50% excreted unchanged in urine
Назнака
CAS-број51-55-8 Ок
ATC кодA03BA01 S01FA01
IUPHAR/BPS320
DrugBankDB00572 Ок
ChemSpider10194105 Ок
UNII7C0697DR9I Ок
KEGGD00113 Ок
ChEBICHEBI:16684 Ок
ChEMBLCHEMBL9751 Н
СинонимиDaturin [2]
Хемиски податоци
ФормулаC17H23NO3
Моларна маса289.369 g/mol
 НОк (што е ова?)  (провери)

Атропинот е присутен во растенија од фамилијата Solanaceae, како помамница, татула. Првпат бил изолиран во 1833 година.[5]

Наводи

уреди
  1. 1,0 1,1 Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име Bar2009.
  2. Medical Flora; Or, Manual of the Medical Botany of the United States of ... - Constantine Samuel Rafinesque - Google Books. Books.google.com. 1828. Посетено на 2012-11-07.
  3. 3,0 3,1 „Atropine“. The American Society of Health-System Pharmacists. Архивирано од изворникот на 2015-07-12. Посетено на Aug 13, 2015.
  4. design, Richard J. Hamilton ; Nancy Anastasi Duffy, executive editor ; Daniel Stone, production editor ; Anne Spencer, cover (2014). Tarascon pharmacopoeia (15. изд.). стр. 386. ISBN 9781284056716. Архивирано од изворникот на 2015-10-02.
  5. Ainsworth, Sean (2014). Neonatal Formulary: Drug Use in Pregnancy and the First Year of Life. John Wiley & Sons. стр. 94. ISBN 9781118819593. Архивирано од изворникот на 2015-10-02.