Асбах-Зикенберг

општина во Германија

Асбах-Зикенберг (германски: Asbach-Sickenberg) — општина во округот Ајхсфелд, во Тирингија, Германија. По потпишувањето на Ванфридскиот договор од 1945, поранешната општина во Хесен Асбах-Зикенберг станал дел од советската окупациска зона и подоцна дел од Источна Германија.

Асбах-Зикенберг
Поглед кон Зикенберг
Поглед кон Зикенберг
Поглед кон Зикенберг
Асбах-Зикенберг во рамките на Германија
Асбах-Зикенберг
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Ајхсфелд
Општ. заед. Удер
Градоначалник Ерна Урсел Ланге
Основни податоци
Површина 9,78 км2
Надм. височина 256 м
Население 96 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 10 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EIC
Пошт. бр. 37318
Повик. бр. 036087
Портал www.vg-uder.de
Местоположба на Асбах-Зикенберг во рамките на округот Ајхсфелд
Карта
Карта
Координати 51°16′47″N 10°1′49″E / 51.27972° СГШ; 10.03028° ИГД / 51.27972; 10.03028

Наводи уреди

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)