Аса (грчки: Άσσα) — село во Општина Аристотел во округот Халкидик, Егејска Македонија, денес во областа Централна Македонија, Грција.

Аса
Άσσα
Аса is located in Грција
Аса
Аса
Местоположба во областа
Аса is located in Аристотел (општина)
Аса
Местоположба на Аса во Аристотел и областа Централна Македонија
Координати: 40°32′N 23°35′E / 40.533° N; 23.583° E / 40.533; 23.583Координати: 40°32′N 23°35′E / 40.533° N; 23.583° E / 40.533; 23.583
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругХалкидик
ОпштинаАристотел
Општ. единицаСтано
Надм. вис.&10000000000000515000000515 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно859
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Географија и местоположбаУреди

Аса се наоѓа на 26 километри југозападно од градот Ерисово и на 27 километри северно од Леригово, во североисточниот дел на Халкидики.

ИсторијаУреди

Селото во текот на XIX век се наоѓало во казата Касандар во составот на Отоманското Царство.

По крајот на Балканските војни, селото било вклучено во составот на Грција.

Денеска, во селото живеат 43 луѓе.

НаводиУреди

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.

Надворешни врскиУреди