Превеза (грчки: Πρέβεζα) — град во регионот Епир, Северозападна Грција, сместен во устието на Амбракискиот Залив. Главен град е на општинската единица Превеза. Населението на градот во 2011 изнесувало 20.795 жители.

Превеза
Πρέβεζα
Превеза сликана од воздух
Превеза сликана од воздух
Амблем на Превеза
Амблем
Превеза is located in Грција
Превеза
Превеза
Местоположба во областа
2011 Dimos Prevezas.png
Координати: 38°57′N 20°44′E / 38.950° СГШ; 20.733° ИГД / 38.950; 20.733Координати: 38°57′N 20°44′E / 38.950° СГШ; 20.733° ИГД / 38.950; 20.733
ЗемјаГрција
ОбластЕпир
ОкругПревеза
Површина
 • Општина381,6 км2 (1,473 ми2)
 • Општ. един.66,8 км2 (258 ми2)
Надм. вис.&100000000000000080000008 м
Население (2011)[1]
 • Општ.31.733
 • Општ. густина8,3/км2 (22/ми2)
 • Општ. един.22.853
 • Општ. един. густина34/км2 (89/ми2)
Заедница
 • Население20795
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Пошт. бр.481 00
Повик. бр.26820
Рег. таб.ΡΖ
Мреж. местоhttp://www.dimosprevezas.gr
  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.