Арнштет — село и поранешна општина во округот Мансфелд-Зидхарц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 септември 2010, е дел од градот Арнштајн.

Арнштет
Градски дел во Арнштајн
Грб на Арнштет
Арнштет is located in Германија
Арнштет
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Мансфелд-Зидхарц
Град Арнштајн
Основни податоци
Површина 9 км2
Надм. височина 190 м
Население 552  (31 декември 2009)
 - Густина 61 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MSH
Пошт. бр. 06333
Повик. бр. 034785
Координати 51°41′N 11°30′E / 51.683° N; 11.500° E / 51.683; 11.500Координати: 51°41′N 11°30′E / 51.683° N; 11.500° E / 51.683; 11.500