Андре Малро (француски: André Malraux; Париз, 3 ноември 1901 - Париз, 23 ноември 1976) — француски писател есеист, теоретичар и историчар на уметноста. Учествувал во дејности против колонијалните власти во Индокина, како и во Шпанската граѓанска војна. Кога Германија ја нападнала Франција, веднаш беше мобилизиран, но набргу бил заробен. Успеал да побегне од заробеништво и станал еден од најпознатите команданти на отпорот.

Андре Малро
André Malraux in 1974
Изворно имеAndré Malraux
Роден/а3 ноември 1901(1901-11-03)
Париз, Франција
Починат/а23 ноември 1976(1976-11-23) (возр. 75)
Кретеј, Франција
Занимањеписател, државник
ДржавјанствоФранцузин
Значајни дела„Човековата судбина“ (1933)
Значајни наградиГонкурова награда
Сопруг/аКлара ГОлдшмит, Жозет Клотис, Мари-Мадлен Лиу
ДецаФлоранс Пјер-Готје, Венсант

Негови познати дела се романите „Кралски пат“, „Освојувачи“, „Човековата судбина“ и најпознатото негово дело „Антимемоари“.

Значење и влијание уреди

Францускиот писател Албер Ками во младоста бил голем љубител на творештвото на Малро, а подоцна со својата театарската група „L'Equipe“ ја прикажувал адаптацијата на „Времето на презирот“.[1]

Наводи уреди

  1. Nada Marinković, „Alber Kami“, во: Stranac, Rad, Beograd, 89.

Надворешни врски уреди