Ана Каренина

Ана Каренина (руски: Анна Каренина) — роман на рускиот писател Лав Толстој од 1878 година.

Ана Каренина
AnnaKareninaTitle.jpg
Корица од првото издание на Ана Каренина (Москва, 1878)
АвторЛав Толстој
Изворен насловАнна Каренина
ЗемјаРусија
Јазикруски
Жанрреалистична новела
Издавачруски весник
Издадена
1875–1877; посебно издание 1878
Медиумпечатена (serial)
Страници864
ISBN978-1-84749-059-9
OCLC220005468

СодржинаУреди

Осврт кон романотУреди

ПреработкиУреди

НаводиУреди