Алтероде (германски: Alterode) — село и поранешна општина во округот Мансфелд-Зидхарц, Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од градот Арнштајн.

Алтероде
Градски дел во Арнштајн
Грб на Алтероде
Алтероде is located in Германија
Алтероде
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Мансфелд-Зидхарц
Град Арнштајн
Основни податоци
Површина 8 км2
Надм. височина 228 м
Население 528  (31 декември 2006)
 - Густина 66 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MSH
Пошт. бр. 06543
Повик. бр. 034742
Координати 51°40′0″N 11°22′59″E / 51.66667° N; 11.38306° E / 51.66667; 11.38306Координати: 51°40′0″N 11°22′59″E / 51.66667° N; 11.38306° E / 51.66667; 11.38306