Алекси Пентиро

Алекси Пентиро (француски: Alexis Pinturault, За снимкава Alexis Pinturault ), (Мутје, 20 март 1991француски алпски скијач, освојувач на бронзено олимписко одличје на Зимските олимписки игри во 2014 година.

Алекси Пентиро
Alexis Pinturault
Alexis Pinturault Hinterstoder 2011.jpg
Февруари 2011
Лични податоци
Роден(а)20 март 1991 (1991-03-20) (30 г.)
Мутје, Савоја, Франција
Висина&100000000000001790000001,79 м
Тежина78 кг
Порталalexispinturault.com
Спорт
Земја Франција
КлубДуан – СК Куршевел

ДетствоУреди

Роден во Мутје, Савоја, Пентиро израснал во Анси. Неговата мајка е од Берген, Норвешка и тој поминал многу летни распусти во Норвешка. Има двојно државјанство и бил јуниорски светски прван во велеслалом во 2009 и 2011 година.

Скијачка кариераУреди

Во март 2009 година, една недела пред својот осумнаесетти роденден, Пентиро дебитирал во Светскиот куп, на патеката во Аре, Шведска. Првпат се искачил на подиумот две години подоцна, во март 2011 година, во велеслалом на патеката во Крањска Гора, Словенија, кога го освои второто место. Есента истата година, во октомври, тој исто така го освои второто место на патеката во Зелден, Австрија, а првата победа во рамките на Светскиот куп ја извојувал во февруари 2012 година во паралелен слалом во Москва, Русија.

Резултати во Светскиот купУреди

Титули по сезониУреди

Season Discipline
2013 Комбинација 1
2014 Комбинација 2
2016 Комбинација

1 Неофицијално, поделено со Ивица Костелиќ
2 Неофицијално, поделоно со Тед Лигети

Пласман по сезониУреди

Сезона  Возраст   Вкупно   Слалом  Велеслалом  Супервелеслалом Спуст Комбинација
2011 19 54 22 30 30
2012 20 10 18 4 22 54 4
2013 21 6 9 3 33 1^
2014 22 3 9 3 13 1^
2015 23 3 10 2 10 2
2016 24 3 11 2 27 1
2017 25 2 16 2 28 1

^ По распоред само две трки во комбинација; кристален глобус не е доделен. Натпреварувачите ги имаат своите одличја.

ПодиумиУреди

Сезона Датум Место Дисциплина Пласман
2011 5 март 2011   Крањска Гора, Словенија Велеслалом 2.
2012 23 октомври 2011   Зелден, Австрија Велеслалом 2.
5 февруари 2012   Шамони, Франција Алпска комбинација 2.
21 февруари 2012   Москва, Русија Паралелен слалом 1.
10 март 2012   Крањска Гора, Словенија Велеслалом 2.
11 март 2012 Слалом 3.
15 март 2012   Шладминг, Австрија Супервелеслалом 2.
2013 8 декември 2012   Вал д’Изер, Франција Слалом 1.
1 јануари 2013   Минхен, Германија Паралелен слалом 3.
18 јануари 2013     Венген, Швајцарија Суперкомбинаицја 1.
27 јануари 2013   Кицбил, Австрија Комбинација 2.
24 февруари 2013   Гармиш, Германија Велеслалом 1.
9 март 2013   Крањска Гора, Словенија Велеслалом 3.
16 март 2013     Ленцерхајде, Швајцарија   Велеслалом 3.
2014 27 октомври 2013   Зелден, Австрија Велеслалом 2.
22 декември 2013   Алта Бадја, Италија Велеслалом 2.
17 јануари 2014     Венген, Швајцарија Суперкомбинација 2.
19 јануари 2014 Слалом 1.
26 јануари 2014   Кицбил, Австрија Суперкомбинација 1.
2 февруари 2014     Сент Мориц, Швајцарија Велеслалом 3
13 март 2014     Ленцерхајде, Швајцарија Супервелеслалом 1.
15 март 2014 Велеслалом 2.
2015 26 октомври 2014   Зелден, Австрија Велеслалом 3.
6 декември 2014   Бивер Крик, САД Супервелеслалом 3.
7 декември 2014 Велеслалом 2.
10 јануари 2015     Аделбоден, Швајцарија Велеслалом 2.
23 јануари 2015   Кицбил, Австрија Суперкомбинација 1.
14 март 2015   Крањска Гора, Словенија Велеслалом 1.
2016 22 јануари 2016   Кицбил, Австрија Суперкомбинација 1.
13 февруари 2016   Наеба, Јапонија Велеслалом 1.
19 февруари 2016   Шамони, Франција Суперкомбинација 1.
26 февруари 2016   Хинтерштодер, Австрија Велеслалом 1.
28 февруари 2016 Велеслалом 1.
4 март 2016   Крањска Гора, Словенија Велеслалом 1.
5 март 2016 Велеслалом 2.
19 март 2016     Сент Мориц, Швајцарија Велеслалом 2.
2017 23 октомври 2016   Зелден, Австрија Велеслалом 1.
4 декември 2016   Вал д'Изер, Франција Велеслалом 3.
10 декември 2016 Велеслалом 1.
29 декември 2016   Санта Катерина, Италија Суперкомбинација 1.
7 јануари 2017     Аделбоден, Швајцарија Велеслалом 1.

Резултати на Светскиот шампионатУреди

  Година   Возраст   Слалом   Велеслалом  Супервелеслалом Спуст Комбинација
2011 19 17 НЗ
2013 21 6 5 6 6
2015 23 НЗ2 3 11 5

Олимписки резултатиУреди

  Година   Возраст   Слалом   Велеслалом  Супервелеслалом Спуст Комбинација
2014 22 НЗ2 3 НЗ2

Надворешни врскиУреди