Александар Чамински

Александар Чамински (роден во 1957 во Скопје) — македонски театарски, филмски и телевизиски глумец.

Александар Чамински
Роден 1957
Скопје
Националност Македонец
Познат по улогата во:
Тетовирање
Тајната книга
Занимање глумец
Сопружник Маја Кастратовиќ

Животопис уреди

Александар Чамински е роден во Скопје. Во 1984 година се вработил во Македонскиот народен театар. Живее во Словен Градец, Словенија и работи во театарското Студио A[1].

Филмографија уреди

Година Филм Улога
1985 Јазол
1985 Бушава азбука
1987 Трст виа Скопје Чомбе
1988 Втора смена Управителот
1990 Северна грешка Рус
1991 Тетовирање Манијакот Љубо
1992 Тврдокорни Леонид Јанков
1992 Хераклеја по втор пат
1993 Светлосиво Човекот на масата
1994 Сон предизвикан од летот на калинка, пред да се разбуди
1997 Истрели во сонот на Марија
2006 Тајната книга Таксистот
2006 Gverilci

Наводи уреди

  1. „Александар Чамински“. Архивирано од изворникот на 2021-05-14. Посетено на 2021-05-14.

Надворешни врски уреди