Албуфеира— град, седиште на истоимената општина во областа Фаро, во најјужниот Португалски регион Алгарве. Населението во општината во 2011 година изнесувало 40.828, на површина од 140,66 км2. Самиот град имал население од 13.646 во 2001 година. Тој се наоѓа 250 километри (160 милји) од Лисабон, и е во непосредна близина на замокот Падарне. Лагос се наоѓа 30 километри (19 милји) на запад, и Фаро 45 километри (28 милји) на југоисток. Како туристичко одредиште (поради крајбрежните услови), Албуфеира се проширува на околу 300.000 жители во текот на летото и за време на новогодишните прослави, што се должи на бројот на хотели и сместување во областа, која вклучува пристаниши објекти, терени за голф, ресторани и барови за годишниот бран на посетители.

Албуфеира
Албуфеира
општина
Праиа дел Пескадорес во општината Албуфеира
Праиа дел Пескадорес во општината Албуфеира
Знаме на АлбуфеираГрб на Албуфеира
Координати: 37°5′23″N 8°14′45″W / 37.08972° СГШ; 8.24583° ЗГД / 37.08972; -8.24583
Земја Португалија
ОбластАлгарве
ПодобластАлгарве
Меѓуопшт. заедницаАлгарве
ОкругФаро
Околии4
Управа
 • ПретседателКарлос Едуардо да Силва е Суза (ПСД)
Површина
 • Вкупна140,66 км2 (5,431 ми2)
Најм. вис.&100000000000000000000000 м
Население (2011)
 • Вкупно40,828
 • Густина0,0.029/км2 (0,0.075/ми2)
Час. појасWET/WEST (UTC+0/+1)
Пошт. бр.8200
Повик. бр.289
Светец-заштитникБогородица
Мреж. местоhttp://www.cm-albufeira.pt/

Историја уреди

 
Римскиот мост на Падерне еден од ретките остатоци од римската окупација на регионот
 
Масивни ѕидови на остатоци од замокотот на Падарне, мавритански замокот изграден во периодот пред Португалскиот Реконквиста

Не е јасно кога првите населби се формирани во регионот на градот Албуфеира, иако научни истражувања укажуваат уште за време на пред-историска епоха, и дека градот Албуфеира е формиран како поморско пристаниште и рибарско гратче. Примитивната населбата била окупирана од Римјаните, и наречена Балтум, и било воведена централизирана административна структура и развој на интензивни земјоделските активности, заедно со трговијата. Римјаните изградиле водоводи, патишта и мостови, од кои делови сè уште се останати..

Името потекнува од арапскиот збор Ал Бухера, што значи замокот на морето, што се должи на нејзината локација по должината на брегот, или наизменично Ал Бухера, во однос на лагуната со која беше формирана во низините. Арапите изградиле силни одбранбени структури, со што копното речиси било непробојно, дозволувајќи им на оваа област да остане во рацете на нивните сили подолго од другите градови во Португалија. Развојот на земјоделството во овој период е забележителен, со воведувањето на нови техники и растителни видови. Маврите користеле рало и вештачки ѓубрива, како и макари за укинување на вода од бунари, воведување систем за наводнување на полињата, изградба на брани и трансформирање на необработени површини во градини и овоштарници.

Среден век

Христијанското освојувањето на регионот почнало на крајот на 12 век, кога Алфонсо III кралот на Португалија седел на престолот, но поголемиот дел од Алгарве веќе паднал во рацете на христијаните. Витезите Темплари, со воени и религиозни напади го поддржале Реконквиста, и нападнале голем број на територии окупирани од страна на Арапите, но никогаш не биле успешни во преземањето Албуфеира. Опкружена со непријателските сили од сите страни, градот паднал во 1249 година од страна на силите на Алфонсо III, кој донирал земјиште на редовите на Авиз во 1250 година. Маврите биле прогонувани ужасно од победничката војска, која ги бркала останатите сили во една пештера, денес познати како Cова, која се наоѓа во близина на јужните граници на стариот град. Градот станал дел од Кралството на Португалија и на Алгарве. Кралот Д. Мануел I му доделил повелба (форал) на градот Албуфеира на 20 август 1504 и од тој ден, градот бил управуван согласно законската регулатива, како и остатокот од земјата.

Албуфеира била еден од градовите на Алгарве најмногу погодени од природни катастрофи, но тоа било во 1755 од страна на Лисабонскиот земјотрес што предизвика голема штета. Морето го окупираше градот со 10 метри (32.808.398.950.131 ft) бранови, уништувајќи ги речиси сите објекти по должината на брегот. Во градот, само 27 станбени згради ја преживеале природната катастрофа, но во состојба на пропаст. На парохиската црква, старата џамија адаптирана од страна на христијаните, каде што голем број од жителите побарале засолниште во текот на катаклизмата,при што се распаднала и предизвикала 227 смртни случаи. И по овие настани, Алгарве продолжил да доживува потреси, до 20 август следната година, што не можело да се реконструира ни под владиката Д. Франциско Гомес де Алевар.

Во 1833 година, за време на Либералната војни помеѓу апсолутистички и либералните сили, Албуфеира била опкружена и нападната од војници на Ремексидо. популарен апсолутистички водач, кој длабоко го оштетил селото и извршил многу погубувања на тамошните жители. По 19 век, заедницата се зголемила преку експанзија на рибарството.

20 век уреди

Во првите децении на 20 век, извозот на риба и ореви претставувал најголем придонес за локалната економија на општината. Самиот град имал пет фабрики кои вработувале 700-800 луѓе, претежно жени на рибарите кои работат во локалното производство. Сепак, помеѓу 1930 и 1960 година, имало значителен пад на производството, што резултирало со затворање на многу од овие фабрики,и намалување на рибарските бродови по должината на брегот, како и напуштање на голем број на домови. Населението е намалено за половина и рибарската индустрија стана егзистенцијална активност, поддршка само за локална потрошувачка.

Градот започнал да биде центар за развој на туризмот во 1960 -тите години,со зголемување и приспособување на околните ридови во туристички капацитети за прием на милиони туристи кои го посетуваат регионот Алгарве секоја година.

Географија уреди

Одредишта од Албуфеира уреди

Northeast: Guia North: Ferreiras Northwest:Boliqueime
East: Armação de Pêra   West: Olhos de Água
Southeast: Atlantic Ocean South: Atlantic Ocean Southwest: Atlantic Ocean

Меѓународни врски уреди

Збратимени градови уреди

Алнуфеира е збратимен со градот:

  Данфермаин, Шкотска.

Стопанство уреди

Туризмот и трговијата се главните активности во Албуфеира. Повеќето туристи пристигнуваат преку Фаро аеродромот. По зајдисонце, во центарот на градот Албуфеира оживува со барови, ресторани и продавници за да одговараат на повеќето вкусови, од автентични Португалски на ирски, англиски и холандски ресторани и пабови.

Туризам уреди

 
Плажата во Албуфеира

Туристичките области се поделени во две главни области, Ареас де Сао Жоао, колоквијално познат како "Газа", и Старата Чаршија. главната улица во Газа е Авенида Франциско Са Карнеиро кој е полн со барови, ресторани и отворени дискотеки. Тука е многу развиен ноќениот живот и многу популарен кај младите луѓе. Албуфеира Бул Ринг е во близина, познат како бакнеж во ноќен клуб.

Стариот град се наоѓа точно на кејот и е претежно пешачка зона. Улични уметници ја забавува публиката и има голем избор на ресторани, барови и продавници. Постојат отворени дискотеки и многу барови,со бенд во живо секоја вечер (најпознат се Вертиго на централниот плоштад). Број на барови и ресторани во Стариот град е околу четири пати поголема од големината на појасот.

Култура уреди

 
Ноќниот живот во Албуфеира

Еден локален кулинарски специјалитет е богатата пареа чорба во сад на локалните школки, традиционално се нарекува Катаплана (именувана за садови кои се користат во неговата подготовка), кој е добро познат сад од Алгарве. Слично на тоа, Калдераида (или рибина чорба) е едноставен специјалитет на скара со сардини, но исто така тие претставуваат популарни примери на традиционални јадења, карактеристични за Португалија и крајбрежните области.

Спорт уреди

Повеќе редовни фудбалски турнири се играат во Алгарве, особено Купот Алгарве. Исто така, голем број на британски екипи го поминуваат летото во Албуфеира за пред-сезонски подготовски , кои учествуваат во пријателски натпревари, вклучувајќи ги и Сандерленд, Ипсвич Таун, Астон Вила ,Фулам, Шефилд Венсдеј и Брентфорд (кои играле натпревари во различни места во оваа област. Ова значи дека афинитетот помеѓу градот Албуфеира и Ипсвич Таун е создаден, што резултира со годишни патувања на Ипсвич да игра секоја сезона за жителите на градот Албуфеира.

Градот е домаќин на натпреварот бадеми цвет крос-кантри на годишно ниво. Организирана во 1977 година, настанот привлекува тркачи од меѓународен калибар како и зголемување на овој спорт и туризам во таа област.

Галерија уреди

Наводи уреди

Надворешни врски уреди