Акшехир

град и округ во Конија, Турција

Акшехир (турски: Akşehir) — град округ во покраината Конија на регионот Средна Анадолија, Турција. Во 2012 г. округот броел 94.575 жители, од кои 62.054 живееле во самиот град. Познат е како градот во кој живеел Насредин Оџа

Акшехир
Akşehir
округ
Акшехир
Споменикот на Насредин Оџа во градот
Споменикот на Насредин Оџа во градот
Земја Турција
ПокраинаКонија
Управа
 • ГрадоначалникАбдулкадир Огул (ППР)
Површина[1]
 • Округ815,77 км2 (31,497 ми2)
Надм. вис.&100000000000010250000001.025 м
Население (2012)[2]
 • Градскo62.054
 • Округ94.575
 • Округ густина1,2/км2 (3,0/ми2)
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Пошт. бр.42xxx
Повик. бр.0332
Рег. таб.42
Климасредоземна
Мреж. местоaksehir.gov.tr
Турбето на Насредин Оџа.

Градот е сместен во крајниот дел на плодна низина, на северниот дел од планината Султандаг.[3]

ИсторијаУреди

Во антиката тука постоело населеното место Филомелион, сместено долж големиот грчко-римски пат од Ефес на исток. Познато е дека во него престојувал Цицерон на пат за Киликија бидејќи одовде напишал неколку писма. Гратчето е споменато и во врска со мачеништвото на апостолскиот отец Поликарп Смирнски. Подоцна местото одиграло важна улога во пограничните војни помеѓу Византија и Иконискиот Султанат.

Филомелион станал важен град на Селџуците, а кон крајот на XIV век им припаднал на Османлиите. Се смета дека тука загинал султанот Бајазит I по неговото учество во Битката кај Ангора.[3]

Знаменитости и култураУреди

Меѓу знаменитостите во градот се врбојуваат следниве:

Секоја година од 5 до 10 јули се одржуваат настани во чест на Насредин Оџа.

Поради богатото архитектонско наследство, Акшехир е член на Европското здружение на историски градови и подрачја.[4]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. „Површина на областите (со езера) во км²“. База на обласна статистика. Статистички завод на Турција. 2002. Посетено на 2013-03-05. (турски)
  2. „Население на покраинските/окружните центри и паланки/села во 2012 г.“. База на податоци за населението по системот ABPRS. Статистички завод на Турција. Посетено на 2013-02-27.
  3. 3,0 3,1   Една или повеќе речениците пред наводов вклучуват текст од дело кое сега е во јавна сопственостChisholm, Hugh, уред. (1911). „Ak-Shehr“ . Encyclopædia Britannica. 1 (11. изд.). Cambridge University Press. стр. 458.CS1-одржување: ref=harv (link)
  4. The European Association of Historic Towns and Regions. „Historic Towns of Turkey“. Архивирано од изворникот (DOC) на 17 септември 2009. Посетено на 22 март 2008.

ИзвориУреди

Надворешни врскиУреди

Координати: 38°21′27″N 31°24′59″E / 38.35750° СГШ; 31.41639° ИГД / 38.35750; 31.41639