Адриен Манглард

француски сликар

Адриен Манглард (француски: Adrien Manglard; 10 март 1695 - 1 август 1789) — француски сликар, познат по неговите предели и поморски теми.

Адриен Манглард
Adrien Manglard
Роден(а)10 март 1695(1695-03-10)
Лион
Починал(а)1 август 1760(1760-08-01) (возр. 65)
Рим
НационалностФранцузин
Познат(а) посликарство

Животопис

уреди

Адриен Манглард е роден во градот Лион, Кралството Франција, на 10 март 1695 година (или 1685 година), првенец на Едмонд (наречен Аиме) Манглар и Кетрин Роуз ду Периер (или Дупериер). Тој беше крстен во црквата Сен Винсент на 12 март истата година.[1] Неговиот татко бил и сликар и е роден во Париз. Неговата мајка беше ќерка на книжар. Двајцата родители беа без татко. Тие се венчаа на 21 мај 1683 година во базиликата Сен Мартин д’Анеј.

Покрај Адриен тие имаа уште две деца. Семејството претрпе економски последици од гладот ​​предизвикано од екстремно студеното време на Малото ледено доба, што доведе до седум болни години во Шкотска и неверојатно студениот Ле Гранд Хивер во Франција, а последователниот глад се проценува дека предизвика 600.000 смртни случаи. до крајот на 1710 година во Франција.[2][3] Во 1707 година, двајцата браќа на Манглард, Пјер и Даниел, биле оставени во Хипитал де ла Шарите, сиропиталиште во Лион, каде биле примени како делаиси (напуштени).[4][5]

Откако студирал со Адријан ван дер Кабел во Лион, Манглард се преселил оттаму во Авињон или Марсеј, каде студирал кај картузискиот сликар Josephозеф Габриел Имберт (1666–1749).[5][6][7] Во 1715 година Манглард се преселил во Рим, едноставно како турист. Тој не беше под заштита на Француската академија, која ќе го прими како полноправен член во 1736 година.[8][9] Во 1722 година тој веројатно веќе уживаше одреден степен на слава во Рим.[10] Манглар започна да ужива во покровителство на познати комесари барем од средината на 1720-тите. Во 1720-тите години тој започнал да работи за Корте Сабауда, на кој во 1726 година испратил две слики.[11] Талентот на Манглар како морски сликар беше таков што неговата кариера напредуваше брзо: престижни клиенти беа Виктор Амадеус Втори, војводата од Савој и кралот на Пиемонт, кој купи две соодветни парчиња од него во 1726 година и Филип, војводата од Парма. Само Филип нарачал повеќе од 140 слики од Манглард за украсување на неговите палати.[7][12] Манглард исто така уживал во покровителство на најважните римски семејства, вклучувајќи ги Колона, Орсини, Рондани, Роспиigоси и Чиги. За Чиги, тој живописа две простории на „Пијано Нобиле“ на Палацо Чиги, денес официјална резиденција на премиерот на Италија.[13][14] Во Рим, Манглард студирал со Бернардино Фергиони пред брзо да се прослави како сликар на пејзаж.[7][15] Манглард се фокусираше на тоа што ќе стане негово поле на експертиза во Рим, а тоа се морските погледи. Направил студии за бродови, Турци, па дури и за камили.[16][7] Манглард често ги насликал пристаништата на своите пејзажни слики. Фигури како Турци и камили го одразуваа егзотичноста на големите италијански пристаништа.[17]

Манглард беше обучен од холандски пејзаж на Златно доба (Кабел), кој и самиот патуваше во Италија. Таму, неговиот стил беше под влијание на локалното училиште во Болоњезе. Така, Манглард стапи во контакт најпрво со холандскиот стил на сликање на пејзаж во златното доба, со одредено количество италијанско влијание на Кабел, за потоа да се пресели во Италија во раните дваесетти години, и таму да биде под влијание на истакнатите римски сликари од тој период, вклучително и уметниците во кругот на вајарот Пјер Легрос,[7] како Себастијано Конка и Каспар ван Вител.[16] Морските слики на Манглард комбинираат „идеализирани, класични пејзажи на Клод Лорен со акутниот реализам на северните модели“.[15]

Галерија

уреди

Наводи

уреди
 1. Michel 1981, стр. 827.
 2. Monahan, W. Gregory (1993), Year of Sorrows: The great famine of 1709 in Lyon, Columbus: Ohio State University Press, стр. 125–153, ISBN 978-0-8142-0608-9.
 3. Lachiver, Marcel (1991), Les Années De Misère: La famine au temps du Grand Roi, 1680–1720, Paris: Fayard, стр. 361, 381–382, ISBN 978-2-213-02799-9
 4. Maddalo 1982, стр. 15.
 5. 5,0 5,1 Maddalo 1982, стр. 31.
 6. G.Dargent 1979.
 7. 7,0 7,1 7,2 7,3 7,4 „Manglard, Adrien“. Oxford Art Online. Посетено на 9 October 2020.
 8. Maddalo 1982, стр. 16.
 9. „Adrien Manglard“. Netherlands Institute for Art History. Посетено на 9 October 2020.
 10. Maddalo 1982, стр. 34.
 11. Maddalo 1982, стр. 39.
 12. „Manglard, Adrien“. Web Gallery of Art. Посетено на 9 October 2020.
 13. Governo italiano. „La Sala dei Paesaggi Boscosi e la Sala delle "Marine". Italian Government. Посетено на 9 October 2020.
 14. Maddalo 1982, стр. 13.
 15. 15,0 15,1 „Southern Mediterranean Seascape with Boats and Figures at Sunset“. Sotheby's. Посетено на 9 October 2020.
 16. 16,0 16,1 Michel 1981, стр. 834.
 17. Michel 1981, стр. 835.

Надворешни врски

уреди