Уметничкоисториски музеј (Виена)

ликовен музеј во Виена, Австрија

Уметничкоисториски музеј (германски: Kunsthistorisches Museum) — ликовен музеј во Виена, Австрија, сместен во раскошно здание на улицата Рингштрасе окончено со осумаголен свод.

Уметничкоисториски музеј
Kunsthistorisches Museum
Maria-Theresien-Platz Kunsthistorisches Museum Wien 2010.jpg
Карта
Основан1872-1891
МестоВиена, Австрија
Посетеност559.150 (2010)[1]
Мреж. местоkhm.at
Внатрешност на музејот
„Богородица на ливада“ (1506) од Рафаело Санти.
„Лето“ (1563) од Џузепе Арчимболдо
„Принцезата Марија Тереза во сино“ (1659) од Диего Веласкес.

Отворен е во 1891 г, истовремено со Природонаучниот музеј (Naturhistorisches Museum), од австроунгарскиот цар Франц Јосиф I. Овие два музеја имаат истоветен изглед и се поставени спротивставено, на секој двата краја од плоштадот Марија Тереза. Изградени се во периодот од 1872 до 1891 г, по нацрт на Готфрид Земпер и Карл Фрајхер фон Хазенауер.

Нарачател на музејот е царот, кој сакал соодветно да ја вдоми огромната уметничка збирка на Хабсбурговците и да ја стави на располагање на јавноста. Фасадата е изработена во песочник, а врз зданието стои свод со висина од 60 метри. Внатрешноста е раскошно украсена со мермер, украсна штукатура, позлата и живопис.

ЗбиркаУреди

Галерија на сликиУреди

Главните збирки на музејот се оние добиени од Хабсбурговците, особено збирките на портрети и оклопи од Фердинанд Тиролски, збирките на сетиот римски цар Рудолф II (иако највеќето од нив се раштркани) и ликовната збирка на надвојводата Леополд Вилхелм.

Попознати дела во музејот се:

Музејот ги има и следниве поединечни збирки:

 • Египетско-блискоисточна збирка
 • Збирка на грчко-римски старини
 • Вајарско-декоративна збирка
 • Нумизматичка збирка
 • Библиотека

ХофбургУреди

 • Ефески музеј
 • Збирка на стари музички инструменти
 • Збирка на оружје и оклопи
 • Архив
 • Световно-црковна ризница (во Швајцерхоф)

ОстанатиУреди

 • Музеј на кочии и Одделение за дворски униформи (во дворецот Шенбрун)
 • Збирки во замокот Амбрас (во Инсбрук)
 • Австриски театарски музеј во палатата Лобковиц

Подружници:

КражбаУреди

На 11 мај 2003 г. Еден од најважните предмети во музејот Соларникот (Saliera) sculpture by Бенвенуто Челини, украден на и повратен на 21 јануари 2006 г. ставен во кутија и закопан во шума кај Цветл. Ова е најголемата кражба на уметничко дело во историјата на Австрија.[2]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

 1. Посетеност на музеите во светот за 2010 г. Архивирано на 5 јули 2012 г. — The Art Newspaper (англиски) посет. 22 октомври 2011 г
 2. „Entertainment | Police find stolen £36m figurine“. БиБиСи Вести. 2006-01-22. Посетено на 2013-09-16. (англиски)

Надворешни врскиУреди

Координати: 48°12′13″ N; 16°21′41″ E / 48.2037° СГШ; 16.3614° ИГД / 48.2037; 16.3614