Адмансхаген-Баргесхаген

Адмансхаген-Баргесхаген (германски: Admannshagen-Bargeshagen) — општина во округот Росток, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Адмансхаген-Баргесхаген
Историска фармерска куќа во Адмансхаген
Историска фармерска куќа во Адмансхаген
Историска фармерска куќа во Адмансхаген
Адмансхаген-Баргесхаген во рамките на Германија
Адмансхаген-Баргесхаген
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Росток
Месна заед. Бад Доберан-Ланд
Градоначалник Клаус-Петер Виндик (ДХС)
Основни податоци
Површина 15,68 км2
Надм. височина 10 м
Население 2.899 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 185 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LRO
Пошт. бр. 18211
Повик. бр. 038203
Портал www.doberan-land.de
Местоположба на Адмансхаген-Баргесхаген во рамките на округот Росток
Карта
Карта
Координати 54°7′N 11°59′E / 54.117° СГШ; 11.983° ИГД / 54.117; 11.983

Наводи уреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)