Агрон Буџаку

Политичар од Македонија

Агрон Буџакумакедонски политичар. Во периодот од 2 јуни 2004 до 15 ноември 2004 ја извршувал функцијата Министер за транспорт и врски на Република Македонија и потпретседател на Собранието на Македонија.

Агрон Буџаку
Министер за транспорт и врски
На должноста
2 јуни 2004 – 15 ноември 2004
Премиер Хари Костов
Претходник Абдулхалим Касапи
Наследник Џемали Мехази
Лични податоци
Роден(а) 1957 (воз. 66–67 г.)
Дебар, НР Македонија, ФНРЈ
Националност Албанец
Партија ДУИ[1]

Во 2009 година бил кандидат за Претседател на Македонија од редовите на ДУИ, а по изборите бил назначен за Амбасадор на Македонија во Франција, чија должност ја извршувал до 2015 година[2]. Во 2016 година бил избран за директор на Центарот за управување со кризи.

Наводи

уреди
Политички функции
Претходник
Абдулхалим Касапи
Министер за транспорт и врски
2 јуни 2004 - 15 ноември 2004
Наследник
Џемали Мехази
Претходник
?
Амбасадор на Македонија во Франција
2009 - 2015
Наследник
?