Џуна Барнс (12 јуни 1892 - 18 јуни 1982) била американскa писателка која имала улога во развојот на модернистичкото пишување на англиски јазик во 20 век и била една од клучните фигури во 1920-тиот и 30-тиот бохемски Париз по пополнувањето на слична улога во Гринич Вилиџ. Нејзиниот роман Nightwood стана култно дело на модерната фантастика. Тој се издвојува денес поради лезбејските теми и специфичниот стил на пишување. Романот се одликува со портрет на Барнс во ликот на Нора Флуд, додека љубовникот на Нора, Робин Воут е заснован на Телма Вуд и бароницата Елса фон Фрејтаг-Лорингховен.[1] По смртта на Барнс, интересот за нејзината работа се зголеми и многу од нејзините книги се вратиле во печат.

Џуна Барнс
Djunabarnes.jpg
Џуна Барнс ц. 1921
Роден/а12 јуни 1892
Њујорк
Починат/ајуни 18, 1982(1982-06-18) (возр. 90)
Њујорк
ЗанимањеРоманописец, поет, новинар, уметник
Книжевно движењеМодернизам
Значајни делаLadies Almanack (1928)
Nightwood (1936)

По пристигнувањето во канцеларијата на Brooklyn Daily Eagle, Барнс прогласила: "Јас можам да цртам и да пишувам, вие би биле будала да не ме вработите", зборови кои подоцна биле напишани во Музејот на Бруклин.[2] Во текот на следните неколку години нејзината работа се појавила во речиси секој весник во Њујорк; таа пишувала интервјуа, статии, театарски осврти, и за разновидни вести, често илустрирајќи ги со сопствените цртежи.[3]

Барнс влијаела на различни писатели како што се Труман Капоти, Анаис Нин, Карен Бликсен, Џон Хокс, Берта Харис, и Вилијам Гојен. Писателката Берта Харис ја опиша нејзината работа како "практично единствениот достапен израз на лезбејската култура што ја имаме во современиот западен свет од времето на Сафо."

НаводиУреди

  1. Gammel, Baroness Elsa, 357.
  2. Klarl, Joseph (April 2012). „Djuna Barnes: Newspaper Fiction: The New York Journalism of Djuna Barnes, 1913 – 1919“. The Brooklyn Rail.
  3. Herring, 40–41, 64–66, 75–76, 84–87.

Надворешни врскиУреди

Викицитат има збирка цитати поврзани со:

Дела онлајнУреди