Карен фон Бликсен (17 април 1885 - 7 септември 1962), моминско Карен Кристенз Динесен, беше данска авторка исто така позната по својот псевдоним Исак Динесен. Таа, исто така пишувала под псевдонимите Тања Бликсен, Оцеола и Пјер Андезел. Бликсен има напишано дела на дански, француски и англиски јазик.

Бароница Карен фон Бликсен
Роден/а17 април 1885
Ересунд, Данска
Починат/а7 септември 1962(1962-09-07) (возр. 77)
Ересунд, Данска
ЗанимањеПисател
Значајни делаНадвор од Африка, Бабетин пир, Седум Готски Приказни

Бликсен е најдобро позната по Надвор од Африка, опис на нејзиниот престој во Кенија, и еден од нејзините приказни, Бабетин пир, и двете од кои се адаптирани во филмови кои добиле Оскар. Пред издавањето на првиот филм, таа се истакна со Седум Готски Приказни.

Петер Енглунд, секретар на Шведската академија, тоа што Бликсен не била наградена со Нобелова награда за литература во 1930-тите го опиша како грешка.[1] Иако никогаш не ја добила наградата, таа заврши на третото место зад Греам Грин во 1961 година, кога Иво Андриќ бил добитник на наградата.[2]

Бликсен била нашироко почитувана од современици како Ернест Хемингвеј и Труман Капоте, и за време на нејзината посета на САД во 1959 година, писателите кои ја посетиле вклучуваат Артур Милер, Едвард Естлин Камингс, и Перл Бак. Таа исто така се состана со Мерилин Монро. Таа била обожава од Сесил Битон и патронот Полин де Ротшилд од семејството Ротшилд.

Наводи

уреди
  1. Rising, Malin. "Poets buzzed about for Nobel literature prize" Архивирано на 13 октомври 2010 г.. AP (Google). 7 October 2010. "There were some prizes that went wrong, there were a number of people that the academy missed," Englund said. "This is not the Vatican of literature, we are not infallible in that way." Englund declined to name the prizes that he believed went wrong, but said it was a mistake to not give the prize to Danish author Karen Blixen, also known by her pen name, Isak Dinesen, who wrote Out of Africa about her life in Kenya in the early 1930s. Other famous writers who did were not awarded the prize include Leo Tolstoy, Marcel Proust, James Joyce and Graham Greene.
  2. Flood, Alison (5 January 2012). „JRR Tolkien's Nobel prize chances dashed by 'poor prose'. The Guardian.