Серијалот Џејмс Бонд се фокусира на измислен агент на британската тајна служба, создаден во 1953 година од писателот Ијан Флеминг, кој го прикажа во дванаесет романи и две збирки раскази. Од смртта на Флеминг во 1964 година, осум други автори ги напишале овластените романи на Бонд или новите дела: Кингсли Амис, Кристофер Вуд, Џон Гарднер, Рејмонд Бенсон, Себастијан Фолкс, Вилијам Бојд и Ентони Хоровиц . Најновиот роман е Засекогаш и еден ден од Ентони Хоровиц, објавен во мај 2018 година. Покрај тоа, Чарли Хигсон напишал низа романи за Младиот Бонд а Кејт Вестбрук напишал три романи засновани на дневниците на ликот што се повторува во серијата, Малпенни.

Филмовите за Бонд се познати по голем број одлики, вклучувајќи ја и музичката придружба, со тематски песни кои добија номинации заОскар“ во неколку наврати и две победи. Другите важни елементи што поминуваат низ повеќето филмови вклучуваат автомобили на Бонд, неговите пиштоли и други алатки со кои се снабдува од Q Branch. Филмовите се исто така забележани за врските на Бонд со разни жени, кои понекогаш се нарекуваат „девојчиња од Бонд“.

Историја на публикација

уреди

Создавање и инспирација

уреди

Ијан Флеминг го создаде измислен лик на Џејмс Бонд како централна фигура за неговите дела. Бонд е разузнавач во Тајната разузнавачка служба, попозната како МИ6. Бонд е познат по неговиот код број 007 и бил командант на кралските поморски резерви. Флеминг ја засновал својата измислена творба врз голем број поединци со кои се среќавал за време на своето време во Одделот за поморска разузнавачка служба и 30 единици за напад за време на Втората светска војна, признавајќи дека Бонд „бил соединение на сите тајни агенти и типови на командоси што ги сретнав за време на војна“.[1] Меѓу таквите типови, бил и неговиот брат, Петар, кој учествувал во зад-операциите во Норвешка и Грција за време на војната.[2] Настрана од братот на Флеминг, голем број други обезбедија и некои аспекти на составот на Бонд, вклучувајќи ги Конрад О’Брајан-френк, Патрик Далцел-Jobоб и Бил „Бифи“ Данддерал .

Името Џејмс Бонд потекнува од името на американскиот орнитолог Џејмс Бонд, експерт за птици во Карибите и автор на дефинитивниот теренски водич, „Птици на западните Инди“. Флеминг, самиот обожавател на птици, имал копија од водичот на Бонд и тој подоцна објаснил на сопругата на орнитологот дека „Ме изненади дека ова кратко, неромантно, англосаксонско и сепак многу машко име беше токму тоа што ми требаше, и така за секунда Роден е „Џејмс Бонд“.

Во друга пригода, Флеминг рече: „Сакав наједноставно, досадно, наједноставно име што можев да го најдам, Џејмс Бонд беше многу подобар од нешто поинтересно, како „Перегрински карутри“. Егзотични работи би се случиле на него и околу него, но тој ќе биде неутрална фигура - анонимен, тап инструмент што го имаше владиниот оддел “. [3]

 
Хоги Кармихаел - поглед на Флеминг за Jamesејмс Бонд

Флеминг реши дека Бонд треба да личи и на американскиот пејач Хоги Кармихаел и самиот [4] и во Казино Ројал, забележува Веспер Линд, „Бонд ме потсетува наместо на Хоги Кармихаел, но има нешто ладно и немилосрдно“. Исто така, во Мункејкер, специјалниот директор за експозитура Гала Бренд смета дека Бонд е „сигурно добар изглед   ... Наместо како Хоги Кармихаел на некој начин. Таа црна коса паѓа надолу над десната веѓа. Многу исти коски. Но, имаше нешто малку сурово во устата, а очите беа ладни. “ [4]

Флеминг го обдарил Бонд со многу свои својства, вклучително и споделување на истиот хендикеп за голф, вкус на пржени јајца и користење на иста марка тоалети. [4] Вкусовите на Бонд исто така често се земаат од сопствените на Флеминг, како и неговото однесување,[5] со љубовта на Бонд за голф и коцкање што ја пресликал сопствената Флеминг. Флеминг ги искористи своите искуства од својата шпионажа кариера и сите други аспекти од неговиот живот како инспирација при пишувањето, вклучително и употреба на имиња на училишни пријатели, познаници, роднини и убовници во текот на своите книги.[1]

Флеминг не му даде на претпоследниот роман, „Само двапати“, кој му даде на Бонд чувство за семејно потекло. Книгата беше прва што беше напишана по објавувањето на „Д-р Не“ во кината и прикажувањето на Шон Конери за Бонд влијаеше на толкувањето на Флеминг за ликот, на Бонд и даде смисла за хумор и шкотски антицементи кои не беа присутни во претходните приказни. Во измислен некролог, наводно објавен во „Тајмс“, на родителите на Бонд им биле дадени Ендру Бонд, од селото Гленко, Шкотска и Моник Делакроа, од кантонот Вауд, Швајцарија. Флеминг не го дал датумот на раѓање на Бонд, но измислената биографија на Peон Пирсон за Бонд, Џејмс Бонд: „Овластената биографија од 007 година“, му дава на Бонд датумот на раѓање на 11 ноември 1920 година, додека студијата на Он Грисволд го става датумот на 11 ноември 1921 година.

Романи и сродни дела

уреди

Романи на Ијан Флеминг

уреди
 
Голденје, во Јамајка, каде Флеминг ги напиша сите романи на Бонд [4]

Додека служел во Одделот за поморска разузнавачка служба, Флеминг планирал да стане автор [6] и му кажал на еден пријател: „Ќе ја напишам приказната за шпионите за да ги прекинам сите приказни за шпиони“.[1] На 17 февруари 1952 година, тој го започнал својот прв роман на Џејмс Бонд, „Казино Ројал“ кој го пишувал на неговиот имот Голденје во Јамајка, [3] каде ги напишал сите свои романи на Бонд во текот на месеците јануари и февруари секоја година. [3] Тој ја започнал приказната непосредно пред свадбата со својата бремена девојка Ен Чартерс. [7]

Откако го завршил ракописот за „Казино Ројал“, Флеминг му го покажал на својот пријател (а подоцна и уредникот) Вилијам Пломер да го прочита. На Пламер му се допадна и го достави до издавачите, Џонатан Кејп, на кого не му се допадна толку многу. Кејп конечно го објави во 1953 година по препорака на постариот брат на Флеминг, Петар, воспоставен писател за патувања. [3] Помеѓу 1953 и 1966 година, две години по неговата смрт, биле објавени дванаесет романи и две збирки раскази, со последните две книги: „Човекот со златниот пиштол“ и „Октоподија и дневни светла“, објавени посмртно. [8] Сите книги биле објавени во Велика Британија преку Џонатан Кејп.

 • 1953 Казино Ројал [9]
 • 1954 во живо и нека умре [10]
 • 1955 месечар [11]
 • 1956 дијамантите се засекогаш [12]
 • 1957 година од Русија, со убов [13]
 • 1958 д-р Не [14]
 • 1959 Голдфингер [15]
 • 1960 година само за твоите очи [16] (раскази)
 • 1961 Thunderball [17]
 • 1962 Шпион кој ме сакаше [18]
 • 1963 година за тајната служба на нејзиното височество [19]
 • 1964 година живееш само двапати [20]
 • 1965 Човекот со златниот пиштол [21]
 • Октоподија и живите дневни светла од 1966 година [22] (раскази; „Сопственоста на една дама“ додадена на следните изданија)

Пост-Флеминг романи

уреди

По смртта на Флеминг, продолжениот роман, „Полковник Сонце“,, го напишал Кингсли Амис (како Роберт Маркхам ) и објавен во 1968 година.[23] Амис веќе напишал литературна студија за романите на Флеминг Бонд во неговото дело „Досиејата за Џејмс Бонд“ од 1965 година. [24] И покрај тоа што се појавија на печатење новите дела на два од филмовите Бонд „Еон Продукција, Џејмс Бонд“ и „Џејмс Бонд и Месечар“, обајцата напишани од сценаристот Кристофер Вуд,[25] серијата романи не продолжија сè до Осумдесеттите години. Во 1981 година, трилер писателот Он Гарднер ја собра серијата со лиценца обновена . [26] Гарднер продолжил да напиша вкупно шеснаесет книги на Бонд: две од книгите што тој ги напиша - „Дозвола за убивање“ и „Голден Еј“ - беа новизации на филмови со исто име со Еон Продукција. Гарднер ја пресели серијата Бонд во осумдесеттите, иако ги задржа вековите на ликовите како што беа кога Флеминг ги напушти. [24] Во 1996 г. Гарднер се повлекол од пишувањето книги на Џејмс Бонд поради лошо здравје.[27]

 • Обновена лиценца за 1981 година [28]
 • 1982 година за специјални услуги [29]
 • 1983 мразот [30]
 • Улогата на честа во 1984 година [31]
 • 1986 Никој не живее некогаш [32]
 • 1987 година нема зделки, г-дин Бонд [33]
 • 1988 Скорпиј [34]
 • 1989 победи, изгуби или умри [35]
 • 1989 лиценца за убиство [25] (романизација)
 • 1990 година Брокенкла [36]
 • 1991 Човекот од Барбароса [37]
 • Смртта во 1992 година е засекогаш [38]
 • 1993 Никогаш не испраќајте цвеќиња [39]
 • 1994 SeaFire [40]
 • 1995 година GoldenEye (романизација)
 • 1996 Студено [41]

Во 1996 година, американскиот автор Рајмонд Бенсон станал автор на романите на Бонд. Бенсон претходно беше автор на списанието „Џејмс Бонд во кревет“, првпат објавен во 1984 година.[42] Во моментот кога се пресели во други не-Бонд-проекти поврзани со 2002 година, Бенсон напиша шест романи на Бонд, три новитезации и три раскази.[43]

 • 1997 година „ Експлозија од минатото “ [26] (расказ)
 • 1997 година нула минус десет [44]
 • 1997 Утре никогаш не умира [25] (романизација)
 • 1998 Факти на смртта [45]
 • 1999 година „ Некој несреќата на лето “ [26] (расказ)
 • 1999 година „ Во живо на пет “ [26] (расказ)
 • 1999 Светот не е доволен (романизација)
 • 1999 година треба да се убие [46]
 • 2000 DoubleShot [47]
 • 2001 Никогаш не сонувам да умре [48]
 • 2002 Човекот со црвена тетоважа [49]
 • 2002 година Умре уште еден ден (романизација)

По празнината од шест години, Себастијан Фолкс бил овластен од Ијан Флеминг Публикации да напише нов роман на Бонд, кој бил објавен на 28 мај 2008 година, на 100-годишнина од раѓањето на Флеминг.[50] Книгата со наслов „Ѓаволот може да се грижи“ - објавена во Велика Британија од Пингвин книги и од Дјублеј во САД.[51] Американскиот писател Џефри Дејвер тогаш беше нарачан од Ијан Флеминг публикации за производство на Карт Бланш, кој беше објавен на 26 мај 2011 година.[52] Книгата го ажурираше Бонд во агент по 11.09, независно од MI5 или MI6.[53] На 26 септември 2013 година, „Соло“ од Вилијам Бојд, поставено во 1969 година, беше објавено.[54] Во октомври 2014 година, беше објавено дека Ентони Хоровиц треба да напише роман за продолжување на Бонд .[55] Поставена во 1950-тите две недели по настаните на „Голдфингер“, содржи материјал напишан, но претходно неиздаден, од Флеминг. „Тригер Мортис“ бил објавен на 8 септември 2015 година.[56][57][58] Вториот роман на Бонд, „Засекогаш и еден ден“, ја раскажува приказната за потеклото на Бонд како агент 00 пред настаните на „Казино Ројал“ . Романот, исто така, заснован на необјавен материјал од Флеминг, бил објавен на 31 мај 2018 година.[59][60]

 • 2008 година ilаволот може да се грижи
 • 2011 година Карте Бланш
 • 2013 соло
 • 2015 година Предизвикувач Мортис
 • 2018 засекогаш и еден ден

Младиот Бонд

уреди

Серијата романи „Младиот Бонд“ ја започна Чарли Хигсон[61] и, меѓу 2005 и 2009 година, беа објавени пет романи и еден расказ.[62] Првиот роман на Млад Бонд, Сребро исто така, беше адаптиран и објавен како графички роман на 2 октомври 2008 година од Пуфин Книги.[63] Во октомври 2013 година, Ијан Флеминг публикациите објавија дека Стивен Кол ќе ја продолжи серијата, а првото издание требаше да излезе во есен 2014 година.[64] Во рамките на оваа низа се објавени следниве дела:

 • 2005 Сребрена
 • 2006 Tреска крв
 • 2007 Двоен или умре
 • 2007 Златен ураган
 • 2009 година „Тежок човек да се убие“ (расказ)

Џејмс Бонд како мотив во популарната култура

уреди
 • „Џејмс Бонд живее во нашата улица“ (англиски: James Bond Lives Down Our Street) — песна на британската панк-рок група Тој долс (The Toy Dolls).[65]

Наводи

уреди
 1. 1,0 1,1 1,2 Macintyre, Ben (5 April 2008). „Bond – the real Bond“. The Times. стр. 36.
 2. „Obituary: Colonel Peter Fleming, Author and explorer“. The Times. 20 August 1971. стр. 14.
 3. 3,0 3,1 3,2 3,3 Chancellor 2005.
 4. 4,0 4,1 4,2 4,3 Macintyre 2008.
 5. Cook, William (28 June 2004). „Novel man“. New Statesman. стр. 40.
 6. Lycett, Andrew (2004). „Fleming, Ian Lancaster (1908–1964) (subscription needed)“. Oxford University Press. doi:10.1093/ref:odnb/33168. Посетено на 7 September 2011. Наводот journal бара |journal= (help)
 7. Bennett & Woollacott 2003.
 8. Black 2005.
 9. „Casino Royale“. The Books. Ian Fleming Publications. Архивирано од изворникот на 17 March 2012. Посетено на 31 October 2011.
 10. „Live and Let Die“. The Books. Ian Fleming Publications. Архивирано од изворникот на 17 March 2012. Посетено на 31 October 2011.
 11. „Moonraker“. The Books. Ian Fleming Publications. Архивирано од изворникот на 16 September 2011. Посетено на 31 October 2011.
 12. „Diamonds are Forever“. The Books. Ian Fleming Publications. Архивирано од изворникот на 17 March 2012. Посетено на 31 October 2011.
 13. „From Russia, with Love“. The Books. Ian Fleming Publications. Архивирано од изворникот на 1 April 2012. Посетено на 31 October 2011.
 14. „Dr. No“. The Books. Ian Fleming Publications. Архивирано од изворникот на 27 December 2010. Посетено на 31 October 2011.
 15. „Goldfinger“. The Books. Ian Fleming Publications. Архивирано од изворникот на 27 December 2010. Посетено на 31 October 2011.
 16. „For Your Eyes Only“. The Books. Ian Fleming Publications. Архивирано од изворникот на 27 December 2010. Посетено на 31 October 2011.
 17. „Thunderball“. The Books. Ian Fleming Publications. Архивирано од изворникот на 27 December 2010. Посетено на 31 October 2011.
 18. „The Spy Who Loved Me“. The Books. Ian Fleming Publications. Архивирано од изворникот на 27 December 2010. Посетено на 31 October 2011.
 19. „On Her Majesty's Secret Service“. The Books. Ian Fleming Publications. Архивирано од изворникот на 27 December 2010. Посетено на 31 October 2011.
 20. „You Only Live Twice“. The Books. Ian Fleming Publications. Архивирано од изворникот на 3 March 2012. Посетено на 31 October 2011.
 21. „The Man with the Golden Gun“. The Books. Ian Fleming Publications. Архивирано од изворникот на 27 December 2010. Посетено на 31 October 2011.
 22. „Octopussy and The Living Daylights“. The Books. Ian Fleming Publications. Архивирано од изворникот на 7 September 2011. Посетено на 31 October 2011.
 23. „Colonel Sun“. The Books. Ian Fleming Publications. Архивирано од изворникот на 27 December 2010. Посетено на 2 November 2011.
 24. 24,0 24,1 Benson 1988.
 25. 25,0 25,1 25,2 „Film Novelizations“. The Books. Ian Fleming Publications. Архивирано од изворникот на 18 September 2011. Посетено на 2 November 2011.
 26. 26,0 26,1 26,2 26,3 Simpson 2002.
 27. Ripley, Mike (2 November 2007). „Obituary: John Gardner: Prolific thriller writer behind the revival of James Bond and Professor Moriarty“. The Guardian. стр. 41. Посетено на 14 November 2011.
 28. „Licence Renewed“. The Books. Ian Fleming Publications. Архивирано од изворникот на 27 December 2010. Посетено на 3 November 2011.
 29. „For Special Services“. The Books. Ian Fleming Publications. Архивирано од изворникот на 27 December 2010. Посетено на 3 November 2011.
 30. „Ice Breaker“. The Books. Ian Fleming Publications. Архивирано од изворникот на 27 December 2010. Посетено на 3 November 2011.
 31. „Role Of Honour“. The Books. Ian Fleming Publications. Архивирано од изворникот на 27 December 2010. Посетено на 3 November 2011.
 32. „Nobody Lives Forever“. The Books. Ian Fleming Publications. Архивирано од изворникот на 27 December 2010. Посетено на 3 November 2011.
 33. „No Deals Mr Bond“. The Books. Ian Fleming Publications. Архивирано од изворникот на 27 December 2010. Посетено на 3 November 2011.
 34. „Scorpius“. The Books. Ian Fleming Publications. Архивирано од изворникот на 27 December 2010. Посетено на 3 November 2011.
 35. „Win, Lose Or Die“. The Books. Ian Fleming Publications. Архивирано од изворникот на 27 December 2010. Посетено на 3 November 2011.
 36. „Brokenclaw“. The Books. Ian Fleming Publications. Архивирано од изворникот на 27 December 2010. Посетено на 3 November 2011.
 37. „The Man From Barbarossa“. The Books. Ian Fleming Publications. Архивирано од изворникот на 27 December 2010. Посетено на 3 November 2011.
 38. „Death is Forever“. The Books. Ian Fleming Publications. Архивирано од изворникот на 8 October 2011. Посетено на 3 November 2011.
 39. „Never Send Flowers“. The Books. Ian Fleming Publications. Архивирано од изворникот на 27 December 2010. Посетено на 3 November 2011.
 40. „Seafire“. The Books. Ian Fleming Publications. Архивирано од изворникот на 27 December 2010. Посетено на 3 November 2011.
 41. „Cold“. The Books. Ian Fleming Publications. Архивирано од изворникот на 27 December 2010. Посетено на 3 November 2011.
 42. Raymond Benson. „Books--At a Glance“. RaymondBenson.com. Посетено на 3 November 2011.
 43. „Raymond Benson“. The Books. Ian Fleming Publications. Архивирано од изворникот на 27 December 2010. Посетено на 3 November 2011.
 44. „Zero Minus Ten“. The Books. Ian Fleming Publications. Архивирано од изворникот на 27 December 2010. Посетено на 3 November 2011.
 45. „The Facts Of Death“. The Books. Ian Fleming Publications. Архивирано од изворникот на 27 December 2010. Посетено на 3 November 2011.
 46. „High Time To Kill“. The Books. Ian Fleming Publications. Архивирано од изворникот на 27 December 2010. Посетено на 3 November 2011.
 47. „Doubleshot“. The Books. Ian Fleming Publications. Архивирано од изворникот на 27 December 2010. Посетено на 3 November 2011.
 48. „Never Dream Of Dying“. The Books. Ian Fleming Publications. Архивирано од изворникот на 27 December 2010. Посетено на 3 November 2011.
 49. „The Man With The Red Tattoo“. The Books. Ian Fleming Publications. Архивирано од изворникот на 27 December 2010. Посетено на 3 November 2011.
 50. „Faulks pens new James Bond novel“. BBC News. 11 July 2007. Посетено на 3 November 2011.
 51. „Sebastian Faulks“. The Books. Ian Fleming Publications. Архивирано од изворникот на 27 December 2010. Посетено на 3 November 2011.
 52. „James Bond book called Carte Blanche“. BBC News. 17 January 2011. Посетено на 3 November 2011.
 53. „Jeffery Deaver“. The Books. Ian Fleming Publications. Архивирано од изворникот на 15 April 2012. Посетено на 3 November 2011.
 54. „Solo Published Today“. Ian Fleming Publications. 26 September 2013. Архивирано од изворникот на 4 October 2013. Посетено на 1 October 2013.
 55. Singh, Anita (2 October 2014). „James Bond's secret mission: to save Stirling Moss“. The Daily Telegraph. Посетено на 6 November 2015.
 56. „James Bond: Pussy Galore returns in new novel“. BBC News. BBC. 28 May 2015. Посетено на 28 May 2015.
 57. Flood, Alison (28 May 2015). „New James Bond novel Trigger Mortis resurrects Pussy Galore“. The Guardian. Посетено на 28 May 2015.
 58. Furness, Hannah (28 May 2015). „Pussy Galore returns for new James Bond novel Trigger Mortis. The Daily Telegraph. Посетено на 6 November 2015.
 59. „Forever and a Day“. IanFleming.com. Ian Fleming Publications. 8 February 2018. Посетено на 16 February 2019.
 60. „New James Bond Novel Is a Prequel to Fleming's First“. New York Times. New York Times. 12 February 2018. Посетено на 16 February 2019.
 61. Smith, Neil (3 March 2005). „The name's Bond – Junior Bond“. BBC News. Посетено на 1 November 2011.
 62. „Charlie Higson“. Puffin Books – Authors. Penguin Books. Архивирано од изворникот на 2011-03-09. Посетено на 1 November 2011.
 63. „SilverFin: The Graphic Novel“. Puffin Books. Penguin Books. Архивирано од изворникот на 2012-11-01. Посетено на 1 November 2011.
 64. „New Young Bond Series in 2014“. Ian Fleming Publications. 9 October 2013. Архивирано од изворникот на 14 October 2013. Посетено на 11 October 2013.
 65. Toy Dolls – We're Mad! (The Anthology) (пристапено на 26.12.2023)