Џентлменска спогодба (филм од 1947)

Џентлменска спогодба (англиски: Gentleman's Agreement) - американски филм од 1947 година, во режија на Елија Казан (Elia Kazan), според сценариото на Мос Харт (Moss Hart), засновано врз истоимената книга на Лора З. Хобсон (Laure Z. Hobson). Главните улоги ги граат: Грегори Пек (Gregory Peck), Дороти Мегваер (Dorothy McGuire), Селест Холм (Celeste Holm) и Џон Гарфилд (John Garfield). Иако предизвикал големи контроверзи, филмот бил номиниран за „Оскар“ во осум категории, а освоил три: Оскар за најдобар филм, Оскар за најдобра глумица во споредна улога (Селест Холм) и Оскар за најдобар режисер (Елија Казан).[1]

„Џенталменски договор“
Филмскиот плакат
РежисерЕлија Казан
ПродуцентДерил Ф. Занук
СценаристЛаура З. Хобсон (новела)
Мос Харт (сценарио)
Главни улогиГрегори Пек
Дороти Мегваер
Џон Гарфилд
Селест Холм
Џун Хевок
Ан Ривере
МузикаАлфред Њуман
КинематографијаАртур Ч. Милер
МонтажаХармон Џонс
ДистрибутерTwentieth Century Fox
Премиера11 ноември 11, 1947 (премиера во Њујорк)
Времетраење118 минути
ЈазикАнглиски
Буџет$2,000,000 (проценет)

Синопсис

уреди

Еден новинар (го игра Пек) се претставува како Евреин со цел да ги провери недовербата и антипатијата кон Евреите во Њујорк и во богатите населби во Конектикат.[1]

Надворешни врски

уреди

Наводи

уреди


|group11 = 2020-ти |list11 = Земја на номадите (2020) • CODA (2021) • Сè насекаде одеднаш (2022) }} </noinclude>