Џанмарко Ѕигони

италијански фудбалер

Џанмарко Зигони (роден на 10 мај 1991) — италијански фудбалер, напаѓач на Јуве Стабија.

Џанмарко Ѕигони
Лични податоци
Полно име Џанмарко Зигони
Роден на 10 мај 1991(1991-05-10)(32 г.)
Роден во Верона, Италија
Висина &100000000000001900000001,90 м
Позиција напад
Клупски податоци
Сегашен клуб Јуве Стабија Јуве Стабија
Број 9
Младинска кариера
Опитерџина
Тревизо Тревизо
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2008–2009 Тревизо Тревизо 18 (2)
2009–2010 Милан Милан 1 (0)
2010–2011 Џенова Џенова 0 (0)
2011Фрозиноне Фрозиноне 6 (1)
2010–2018 Милан Милан 0 (0)
2011–2012Авелино Авелино 30 (11)
2012–2013Про Верчели Про Верчели 11 (1)
2013Авелино Авелино 10 (6)
2013–2014Лече Лече 22 (7)
2014–2015Монца Монца 13 (0)
2015–2017СПАЛ СПАЛ 88 (33)
2017–2022 Венеција Венеција 45 (9)
2020–2021Новара Новара 19 (2)
2021Мантова Мантова 16 (1)
2022 Виртус Верона Виртус Верона 14 (4)
2022- Јуве Стабија Јуве Стабија 12 (2)
Репрезентација
2009 Италија Италија 18 4 (1)
2009– Италија Италија 19 5 (4)
2009– Италија Италија 20 2 (1)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 7 јули 2018
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 20 април 2017

Биографија уреди

Тој е син на поранешниот италијански фудбалер Џанфранко Ѕигони.