Љубомир Акимовски


Љубомир Акимовски (Кисела Вода, Скопје, 1961Водно, Скопје 17 септември 2001) бил македонски бранител, војник на АРМ, учесник во воениот конфликт во Македонија во 2001 година.[1]

Љубомир Акимовски
1961 – 17.09.2001 (40 г.)
Роден во:Кисела Вода, Скопје, СР Македонија
Починал во:Водно, Скопје, Македонија
Служба во:Македонија Македонија
Чин:Војник во АРМ
Битки/војни:Војна во Македонија 2001
Одличја: Медал за храброст

Животопис уреди

Живот, војната 2001 и смрт уреди

Љубомир Акимовски е роден во 1961 година во Кисела Вода, Скопје. Загинал на 17 септември 2001 година во одбрана на територијалниот суверенитет и интегритет на Македонија на планината Водно. Акимовски посмртно е одликуван со медал за храброст од Претседателот на Р. Македонија. Во негова чест, во паркот на бранителите во скопско Драчево е поставена спомен плоча на меморијалната фонтана.[2][3][4]

Наводи уреди

  1. „Татковино, за што загинавме?“, Македонска книга 2002, стр. 205
  2. „Споменикот за бранителите се фрла од мене до тебе“. Вест. 17 мај 2003. Архивирано од изворникот на 2014-08-08. Посетено на 2018-01-29.
  3. „Медал за храброст за сите загинати припадници на вооружените сили на Република Македонија“. MKD.mk. 17 август 2012. Архивирано од изворникот на 2019-03-29. Посетено на 2018-01-28.
  4. „Се пушти во употреба Паркот на бранителите во Драчево“. kiselavoda.gov.mk. 28 јули 2013. Посетено на 2018-01-29.