Саратов (руски: Саратов) — град и административен центар на Сартовската област, Русија. Градот се наоѓа на реката Волга, северно од Волгоград.

Саратов
Саратов
Град
Saratov City Centre.jpg
Знаме на СаратовГрб на Саратов
ДржаваРусија
Федерален субјектСаратовска Област
Основан воca. 1590
Градски статус од1708
Управа
 • Орган[1]
Надм. вис.&1000000000000005000000050 м
Население (попис 2010)[2]
 • Вкупно837.900
 • проц. од (2018)[3]844.858 (+0,8%)
 • Ранг16ти во 2010
Часовен појас[4] (UTC+4)
Поштенски бр.[5]410000–410005, 410007–410010, 410012, 410015, 410017–410019, 410022, 410023, 410025, 410028–410031, 410033–410042, 410047–410056, 410059, 410060, 410062–410065, 410068, 410069, 410071, 410074, 410076, 410078, 410080, 410082, 410086, 410700, 410880, 410890, 410899, 410960–410965, 410999
Повикувачки број+7 8452
Мреж. местоsaratovmer.ru

ДемографијаУреди

 
Црквата „Св. Троица“

Според пописот од 2010 година во Саратов живееле 837.900 жители. Повеќе од 90% од жителите во градот се Руси. Останатите се: Татари, Украинци, Ерменци, Казаци и други.

НаводиУреди

  1. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име HeadLegis.
  2. Федерална служба за државна статистика (2011). „Всероссийская перепись населения 2010 года. Том 1“. Всероссийская перепись населения 2010 года. Федерална служба за државна статистика. Посетено на June 29, 2012.
  3. „26. Численность постоянного населения Российской Федерации по муниципальным образованиям на 1 января 2018 года“. Федерална служба за државна статистика. Посетено на 23 јануари 2019.
  4. „Об исчислении времени“. Официальный интернет-портал правовой информации. 3 јуни 2011. Посетено на 19 January 2019.
  5. Почта России. Информационно-вычислительный центр ОАСУ РПО. (Russian Post). Поиск объектов почтовой связи (Postal Objects Search) (на руски)