Јуренџик

село во Солунско, Егејска Македонија

Јуренџик, Реџик или Уреџик (грчки: Πεύκα, до 1955 г. Ρετζίκι, Ренѕики[2]) — населба и поранешна општина во подрајчето на Солун, Егејска Македонија. Со реформата на локалната управа во 2011, местото влегло во состав на денешната општина Неаполи-Сикјес.[3] Населението брои 13.435 жители (2021).

Јуренџик
Πεύκα
Поглед на Јуренџик
Поглед на Јуренџик
Јуренџик is located in Грција
Јуренџик
Јуренџик
Местоположба во регионот
Јуренџик во рамките на Неаполи-Сикјес
Јуренџик
Местоположба на Јуренџик во општината Неаполи-Сикјес и областа Централна Македонија
Координати: 40°39′N 22°59′E / 40.650° СГШ; 22.983° ИГД / 40.650; 22.983
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругСолун
ОпштинаНеаполи-Сикјес
 • Општ. един.1,800 км2 (0,695 ми2)
Надм. вис.&10000000000000230000000230 м
Население (2021)[1]
 • Општ. един.13.435
 • Општ. един. густина7,500/км2 (19,000/ми2)
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Географија

уреди

Селото се наоѓа на 6 км североисточно од Солун и исто толку од Пејзаново. Лежи крај патот Солун - Хортач, на надморска височина од 230 м.[4]

Историја

уреди

Порано Јуренџик бил одморалишно место за европските конзули и стопанственици. во 1922 г. тука е подигната нова населба за грчки доселеници од Мала Азија и Источна Тракија. Во 1928 г. Ренѕик било дојденско село со 54 грчки доселенички семејства сочинети од 214 лица.[5]

Поради патот и пријатната клима, населбата продолжила да расте. Најголем пораст е забележан во 1960-тите и 1990-тите.

Население

уреди

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011 2021
Население 264 251 392 899 1.501 2.288 4.702 6.393 13.435
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија

Општествени установи

уреди

Наводи

уреди
  1. „Попис на населението од 2021 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. „Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας“. Πανδέκτης: Name Changes of Settlements in Greece. Посетено на 12 април 2021.
  3. Закон „Каликратис“ Архивирано на 27 април 2017 г. - Министерство за внатрешни работи (грчки)
  4. Симовски, Тодор Христов (1998). Населените места во Егеjска Македониjа (PDF). II дел. Скопjе: Здружение на децата-бегалци од Егејскиот дел на Македонија, Печатница „Гоце Делчев“. стр. 338–339. ISBN 9989-9819-6-5.
  5. Κατάλογος των προσφυγικών συνοικισμών της Μακεδονίας σύμφωνα με τα στοιχεία της Επιτροπής Αποκαταστάσεως Προσφύγων (ΕΑΠ) έτος 1928, Архивирано од изворникот на 30 јуни 2012, Посетено на 30 јуни 2012