Јурго (Козбунар)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Јурго


Местоположба 41°43′36″N 22°28′20″E / 41.72667° СГШ; 22.47222° ИГД / 41.72667; 22.47222
Основни податоци
Место Козбунар
Општина Радовиш
Тип

 населба


Период среден век
Портал „Археологија“

Јургоархеолошко наоѓалиште во радовишкото село Козбунар. Претставува средновековна населба. На 5 км североисточно од селото, на простор од 150 × 50 м се наоѓаат грамади од камен и имбрекси.[1]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 328. ISBN 9989649286.