Јоханес Фојгтман


Јоханес Фојгтман (германски: Johannes Voigtmann; Ајзенах, 30 септември 1992 ) е германски кошаркар, центар на ЦСКА Москва.

Јоханес Фојгтман

Фојгтман со Басконија во 2017
Фојгтман со Басконија во 2017

Лични информации
Роден на 30 септември 1992 (1992-09-30) (30 г.)
Роден во Ајзенах, Германија
Националност Германија Германија
Висина 2,14 м
Тежина 115 кг
Позиција центар, крилен центар
Информации за кариерата
Драфт 2014 / Не драфтуван
Проф. кариера 2010—
Моментален клуб
Клуб ЦСКА Москва ЦСКА Москва
Број 17
Сениорски клубови
Години: Клубови:
2010–2012
2012–2016
2016–2019
2019–
Сајенс Сити Јена Сајенс Сити Јена
Скајлајнерс Франкфурт Скајлајнерс Франкфурт
Басконија Басконија
ЦСКА Москва ЦСКА Москва
Репрезентација
2014– Германија Германија

КариераУреди

Фојгтман ја започнал својата кариера во 2010 година со екипата на Сајанс Сити Јена и останал таму две сезони. Во 2012 година потпишал двегодишен договор со Скајлајнерс од Франкфурт, а во 2014 година соработката со нив била продолжена за уште две сезони. Во дресот на Скајлајнерс во сезоната 2015-2016 го освоил во ФИБА Купот на Европа. Во јуни 2016 година потпишал за Саски Басконија, каде одиграл три сезони. Од јули 2019 година игра за ЦСКА Москва.

Тој настапил за репрезентација на Германија на Европското првенство 2015 и 2017 година.

Титули и наградиУреди

КлупскиУреди

  СкајлајнерсУреди

2015-2016

ИндивидуалниУреди

Надворешни врскиУреди