Јохана Шпири

Јохана Луис Шпири (12 јуни 1827 – 7 јули 1901 година) — швајцарска писателка на детски приказни позната по нејзината книга Хајди. Родена е во руралното предградие на Хирцел, Швајцарија. Како дете таа поминала неколку лета во областа околу Хур во Граубинден, местото што таа подоцна го користела во нејзините романи.

Јохана Луис Шпири
Johanna Louise Heusser
Zentralbibliothek Zürich - Johanna Spyri - 000006279 2.jpg
Јохана Шпири, околу 1870
Роден/а12 јуни 1827(1827-06-12)
Хирцел, Швајцерија
Починат/а7 јули 1901(1901-07-07) (возр. 74)
Цирих, Швајцарија
Занимањеписателка на кратки приказни, романописец
ЖанрКнижевност за деца, литература за возрасни
Значајни делаХајди

ЖивотописУреди

Во 1852, Јохана стапила во брак Бернард Шпири, кој бил адвокат. Додека живее во градот на Цирих таа почнала да пишува за животот во земјата. Нејзиниот прв расказ се занимавал со семејно насилство, и бил објавен во 1880. Понатаму следувал романот Хајди, кој таа го напишала во текот на четири недели. Хајди е приказна за една осамена девојка која живее со својот дедо во швајцарските Алпи, и е позната по своите живописни портрет на пејзажот.

Надворешни врскиУреди