Јастарња

град во Поморското Војводство, Полска

Јастарња (полски: Jastarnia, кашупски: Jastarniô, германски: Heisternest) — гратче во Пучкиот Округ на Поморското Војводство, северна Полска. Сместено е на Хелскиот Провлак на Балтичкото Море. Местото е мошне посетувано приморско летувалиште и риболовно пристаниште. Во 2017 г. населението изнесувало 2.736 жители[1].

Јастарња
Jastarnia
Плажа во Јастарња
Плажа во Јастарња
Знаме на Јастарња
Знаме
Грб на Јастарња
Грб
Местоположба на Јастарња
Земја Полска
ВојводствоПоморско
ОкругПучки
ОпштинаЈастарња (градска општина)
Основан1379
Станал град1973
Управа
 • ГрадоначалникТибериуш Зигмунт Наркович
Површина
 • Вкупна7,8 км2 (30 ми2)
Надм. вис.&100000000000000070000007 м
Население (2017)
 • Вкупно2.736
 • Густина485/км2 (1,260/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.84-140
Повик. бр.+48 58
Рег. таб.GPU
Мреж. местоjastarnia.pl

Како градска општина, Јастарња се состои од три дела: Јастарња, Кужњица и Јурата.

Збратимени градовиУреди

Јастарња е збратимена со следниве градови:

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Податоци за Јастарња — Полска во бројки (полски)

Надворешни врскиУреди

Координати: 54°42′N 18°40′E / 54.700° N; 18.667° E / 54.700; 18.667