Висла (полски: Wisła , германски: Weichsel, чешки: Visla) – град во Јужна Полска, Шлеско Војводство, Ќешински Округ, на границата со Чешка.

Висла
Wisła
Претседателскиот замок во Висла
Претседателскиот замок во Висла
Грб на Висла Wisła
Грб
Држава Полска
ВојводствоШлеско
ОкругЌешински
ОпштинаВисла (урбана општина)
Првпат споменат1615
Статус на град1962
Управа
 • градоначалникТомаш Бујок
Површина
 • Вкупна110.26 км2 (42.57 ми2)
Надм. вис.&10000000000000513000000513 м
Население (2006)
 • Вкупно11,453
 • Густина100/км2 (270/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)
Postal code43-460
Car platesSCI
Мреж. местоhttp://www.wisla.pl

Во градот се наоѓа скијачка скокалница која го носи името на познатиот полски ски-скокач Адам Малиш.

НаселениеУреди

Спрема прелиминарните податоци од пописот градот во 2011 година имал 11.335 жители[1].

ГалеријаУреди

НаводиУреди

  1. "POLAND: Slaskie".