Јан Карамо

Француски фудбалер

Јан Карамо (р. 8 јули 1998) — француски професионален фудбалер кој игра како напаѓач за Бордо на позајмица од Интер.

Јан Карамо
Карамо со Каен во 2016
Лични податоци
Полно име Јан Карамо
Роден на 8 јули 1998(1998-07-08)(25 г.)
Роден во Абиџан, Брегот на Слоновата Коска
Држава Франција Франција
Висина &100000000000001850000001,85 м
Позиција напаѓач
Клупски податоци
Сегашен клуб Торино Торино
Број 7
Младинска кариера
2006–2011 Racing Colombes 92
2011–2016 Кан Кан
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2016–2017 Кан Кан 35 (5)
2017–2018 Интер Интер 17 (1)
2018–2019Бордо Бордо 22 (3)
2019–2021 Парма Парма 38 (3)
2021–2022Фатих Карагумрук Фатих Карагумрук 32 (4)
2022– Торино Торино 20 (4)
Репрезентација
2014 Франција Франција 16 8 (3)
2014–2015 Франција Франција 17 5 (1)
2016 Франција Франција 18 1 (1)
2016 Франција Франција 19 5 (1)
2017–2018 Франција Франција 20 3 (1)
2017– Франција Франција 21 4 (1)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 16 октомври 2018
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 29 May 2018

Клупска кариера уреди

Каен уреди

Роден во Абиџан, Карамо стана играч на Каен во 2011, откако пред тоа играше во Расинг Коломбес 92. На 7 декември 2015 година, го потпишал неговиот прв професионален договор, со времетраење од 3 години.[1]

Тој го направи неговиот дебитантски натпревар во Лига 1 на 13 август 2016 во победата на Каен од 3–2 против Лорјан, заменувајќи го Рони Роделин во 77. минута.[2] Шест дена подоцна, тој почна да ги игра сите 90 минути за неговиот клуб во вториот натпревар, пораз од 0–2 на гости кај Лион.[3]

Интер уреди

На 31 август 2017, Карамо потпиша за клубот од Серија А, Интер на двогодишен позајмувачки договор со право на откуп.[4] Карамо го направи своето деби во Серија А на 24 септември 2017 година во победата од 1–0 Џенова заменувајќи го Борха Валеро во 72та минута.[5] На 11 февруари, Карамо го почна неговиот прв натпревар за Интер постигнувајќи гол за победа од 2–1 против Болоња.

Позајмица во Бордо уреди

На 31 август 2018, Карамо се врати во Франција т.е. во Бордо на едногодишна позајмица.[6][7]

Статистики во кариерата уреди

Клуб уреди

До 19 август 2018[8]
Клуб Сезоната Лига Куп Лига Куп Европа Други Вкупно
Поделба Настапи Голови Настапи Голови Настапи Голови Настапи Голови Настапи Голови Настапи Голови
Каен 2016-17 Лига 1 35 5 1 0 0 0 36 5
ФК Интер (заем) 2017-18 Серија А 16 1 1 0 17 1
2018-19 1 0 0 0 0 0 1 0
Вкупно 17 1 1 0 0 0 0 0 0 0 18 1
Вкупно во кариерата 52 6 2 0 0 0 0 0 0 0 54 6

Наводи уреди

  1. „Caen : Yann Karamoh passe pro“. L'Equipe (француски). 7 December 2015. Посетено на 19 August 2016.
  2. „Première en Ligue 1 pour Yann Karamoh“. SM Caen (француски). 15 August 2016. Архивирано од изворникот на 2016-08-19. Посетено на 19 August 2016.
  3. Scott, Andy (19 August 2016). „In-form Lacazette again Lyon's match-winner“. Yahoo Sports. Архивирано од изворникот на 2019-02-11. Посетено на 19 August 2016.
  4. „Karamoh signs for the nerazzurri“. inter.it. 31 August 2017. Архивирано од изворникот на 2019-04-02. Посетено на 31 August 2017.
  5. „Internazionale vs. Genoa - 24 September 2017 - Soccerway“. uk.soccerway.com (англиски). Посетено на 2017-09-28.
  6. „Yann Karamoh moves to Bordeaux on loan“. inter.it. 31 August 2018. Архивирано од изворникот на 2018-09-01. Посетено на 31 August 2018.
  7. „Official: Karamoh to Bordeaux“. Football Italia. 31 August 2018. Архивирано од изворникот на 2018-09-01. Посетено на 1 September 2018.
  8. „Y. Karamoh“. Soccerway. Посетено на 19 August 2016.