Јамелн

место во Долна Саксонија, Германија

Јамелн (германски: Jameln) — општина во округот Лихов-Даненберг, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Јамелн
Селската црква во Брезеленц
Селската црква во Брезеленц
Селската црква во Брезеленц
Јамелн во рамките на Германија
Јамелн
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Лихов-Даненберг
Општ. заед. Елбталауе
Месни единици 10
Градоначалник Удо Шперлинг
Основни податоци
Површина 35,84 км2
Надм. височина 19 м
Население 1.101 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 31 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. DAN
Пошт. бр. 29479
Повик. бр. 05864
Местоположба на Јамелн во рамките на округот Лихов-Даненберг
Карта
Карта
Координати 53°02′32″N 11°04′43″E / 53.04222° СГШ; 11.07861° ИГД / 53.04222; 11.07861

Географија

уреди

Општински единици

уреди

Општината Јамелн се состои од следниве десет места:

 • Брезе им Брухе
 • Брезеленц
 • Бројстијан
 • Јамелн
 • Лангенхорст
 • Мелфин
 • Платенлазе
 • Тајхлозен
 • Фолкфин
 • Вибезе
  • Хоелуфт
  • Јамелнер Миле
  • Крамиле

Исто така, постојат имотите Хоелуфт, Јамелнер Миле и Крамиле.

Административното седиште на општината е во Брезеленц со околу 450 жители.

Познати луѓе

уреди

Математичарот Бернхард Риман (1826–1866) — роден во Брезеленц.

Наводи

уреди
 1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски

уреди