Ѓоко Јовиќ

македонски пејач

Ѓоко Јовиќ (р. 27 септември 1985 во Валандово) — македонски пејач.

Ѓоко Јовиќ
Животописни податоци
Роден(а)27 септември 1985(1985-09-27)(38 г.)
Валандово
ПотеклоРепублика Македонија
Жанровинародна музика, фолк музика
Занимањапејач
Период на активност2006 - се уште

Животопис

уреди

Ѓоко Јовиќ е роден на 27 септември 1985 во Валандово. Има одржано многу концерти во Америка, Австралија, Германија и многу други европски држави. Тој во својата кариера има и свој авторски песни, кој некој од нив се и хитови. Член на на групата Енерџи Бенд веќе долги години. Тој има и дуети со со познати македонски изведувачи со: Благица Павловска Круна на љубовта, Гоце Петрески Мили брате и со Милица Кузмановска Клуч од рајот. Во 2019 година, ја снима песната Стојне моме на чорбаџи Стојана во 2023 година, Ергени се збрале и во 2024 година За четири наши дечиња кој се во режија на Владо Дојчиновски. Во 2024 година, ги промовира неговите две песни "Незаборавна" и "Магија", каде спотовите се снимени во Австралија, каде тој често гостува.

Тој живее и работи во Скопје.

Спотови

уреди
Спот Година Режисер
Лудница 2014 Арт Студио Продукција
Зумба Зумба 2015
Пусти биле желбите 2016
Една и единствена 2017
Мили брате 2017 ИН Продукција
Парче неба 2017
Корени 2018 Арт Студио Продукција
1001 ноќ 2018 Арт Студио Продукција
За Велигден 2019 ИН Продукција
Стојне моме на чорбаџи Стојана 2019 Владо Дојчиновски
Не е прекасно за среќа 2019 ИН Продукција
Тешко е на душата 2019 Арт Студио Продукција
Мила моја 2019 ИН Продукција
Решив дома да се вратам 2019 ИН Продукција
Ти си моја жена 2020
Очи океани 2020
Ѕвезда најсветла 2020
Полетај соколе 2021 ИН Продукција
Пустина 2022
Пламен на љубовта 2022 ИН Продукција
Око плаво 2022
Ергени се збрале 2023 Владо Дојчиновски
Моја Ветена 2023
За четири наши дечиња 2024 Владо Дојчиновски
Незаборавна 2024
Магија 2024 Арт Студио Продукција

Надворешни врски

уреди