Ѓирокастро (округ)

Map showing Gjirokastër within Albania

Округот Ѓирокастро (албански: Rrhethi i Gjirokastrës) е еден од 36-те окрузи во Албанија. Округот има население од 56,720 жители[1] (2010), и површина од 1,137 км2. Округот се наоѓа во јужниот дел на Албанија, со главен град Ѓирокастро. Заедно со окрузите Пермет и Тепелене, ја формираат областа Ѓирокастро.

Населени местаУреди

Во округот Ѓирокастро се наоѓаат следните населени места:

Села во округот Ѓирокастро:

     

НаводиУреди

  1. „POPULLSIA SIPAS RRETHEVE, 2001-2010“. Albanian Institute of Statistics. Архивирано од изворникот на 2011-07-24. Посетено на 2010-09-09.