Ѓирокастро (област)

Областа Ѓирокастро (албански: Qarku i Gjirokastrës) е една од 12те области во Албанија. Се состои од општините Ѓирокастро, Премет, Тепелена и нејзиниот главен град и општина Ѓирокастро. Според пописот од 2010 година во областа Ѓирокастро живеат 102.549 жители[1].

Ѓирокастро
Qarku i Gjirokastrës
Област
Држава Албанија
Општини3
Главен градЃирокастро
Површина
 • Вкупна2.884 км2 (1,114 ми2)
Население (2010)
 • Вкупно102,549
 • Густина0,036/км2 (0,092/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Наводи уреди

  1. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2011-07-24. Посетено на 2011-07-24.

Надворешни врски уреди

40°10′N 20°10′E / 40.167° СГШ; 20.167° ИГД / 40.167; 20.167