Отвори го главното мени

Внимание: Не е исто со Ѓаковица, град во Косово, Србија.

Ѓаково
град
Град Ѓаково
Grad Đakovo
Ѓаковска катедрала
Амблем на Ѓаково
Амблем
Држава  Хрватска
Жупанија Zastava Osječko-baranjske županije.png Осиечко-барањска
Управа
 • Градоначалник Марин Мандариќ
Површина
 • град 170 km2 (70 sq mi)
Надм. вис. 111 m (364 ft)
Население (2011)[1]
 • град 27.745
 • Густина 160/km2 (420/sq mi)
 • Градскo 19.491
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Поштенски код 31400
Повикувачки број +385 31
Рег. таб. DJ
Обработлива површина 13,505 ха
Пошумена област 2,044 ха
Мреж. место http://www.djakovo.hr

Ѓаково (хрватски: Đakovo) — град во Хрватска. Градот се наоѓа во историско-географската област Славонија, а административно е дел од Осиечко-барањската жупанија. Според пописот од 2011 година, градот имал население од 19.491 жител.

ГеографијаУреди

Ѓаково се наоѓа на 37 км југозападно од Осиек и на 34 км југоисточно од Нашице. Просечната надморска висина на градот е 111 метри. Градот се наоѓа во близина на главниот автопат.

НаселениеУреди

Општина Ѓаково имала население од 27.745 жители според пописот од 2011 година, и ги опфаќа следниве населени места:[1]

Збратимени градовиУреди

Ѓаково е збратимен со:

ЛитератураУреди

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 „Население по возраст и пол, по населени места, попис 2011: Ѓаково“. Попис на населението, домаќинствата и имотот 2011. Загреб: Државен завод за статистика. декември 2012 г.. http://www.dzs.hr/Eng/censuses/census2011/results/htm/E01_01_01/e01_01_01_zup14_1031.html. 

Надворешни врскиУреди