Peace Sells... but Who's Buying?

Peace Sells… but Who's Buying? е вториот студиски албум на треш метал бендот Megadeth. Издаден е во 1986 г. Претставува демонстрација на сета брзина, моќ и бруталност на трешот. Обожавателите го рангираат во редот на безвремените класици од овој жанр.

„Peace Sells… but Who′s Buying?“
Студиски албум од Megadeth
Издаден19 Септември, 1986 г.
Снимен1985 - 1986
ЖанрТреш метал
Траење36:08
55:28 (2004 реиздание)
Издавачка куќаКомбат, Капитол
ПродуцентДејв Мастејн и Ренди Барнс
Megadeth — Хронологија
Killing Is My Business... and Business Is Good!
(1985)
Peace Sells… but Who′s Buying?
(1986)
So Far, So Good... So What!
(1988)

Бил издаден на 19 септември 1986, а првичната замисла била да излезе под продуцентската капа на Комбат Рекордс. Подоцна Капитол Рекордс ги откупил правата за негово издавање, а тие назначиле и посебен продуцент во името на Ренди Барнс кој би учествувал во подготовката на проектот.

Во 2004 г. била објавена преработената и подобрена верзија на албумот, на која биле вклучени четири ремиксувани нумери. Во 2011, по повод 25-годишниот јубилеј од издавањето на дискот, биле издадени три различни верзии на албумот.

Ова бил вториот и последен студиски албум во чија изработка учествувал покојниот тапанар Гар Семјуелсон, а исто така последен и за гитаристот Крис Поланд, иако тој имал мал придонес во снимањето на The System Has Failed од 2004.

 Професионални оценки
Средна оценка
Извор Оценка
Metacritic 83/100 (Спец. издание)[1]
Прегледни резултати
Извор Оценка
About.com 5/5 ѕвездички (Спец. издание)[2]
Allmusic 4.5/5 ѕвездички
Kerrang! 3/5 ѕвездички[3]
Pitchfork Media (8.7/10)[4]
PopMatters (9/10) (Ориг. издание)
(6/10) (Спец. издание)[5]
Q 4/5 ѕвездички (Спец. издание)[1]
The Rolling Stone Album Guide 3/5 ѕвездички[6]
Sputnikmusic (4.5/5)[7]

Список на песни уреди

Сите песни се напишани и компонирани од Дејв Мастејн, освен „I Ain't Superstitious“ од Вили Диксон.

Бр. Наслов Траење
1. Wake Up Dead“   3:37
2. „The Conjuring“   5:02
3. Peace Sells“   4:02
4. „Devil's Island“   5:05
5. „Good Mourning/Black Friday“   6:39
6. „Bad Omen“   4:03
7. „I Ain't Superstitious“   2:45
8. „My Last Words“   4:55
Вк. траење:
36:08
Бонус песни од 2004
Бр. Наслов Траење
9. „Wake Up Dead“ (микс на Ренди Барнс) 3:40
10. „The Conjuring“ (микс на Ренди Барнс) 5:01
11. „Peace Sells“ (микс на Ренди Барнс) 4:00
12. „Good Mourning/Black Friday“ (микс на Ренди Барнс) 6:39

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 „Critic Reviews for Peace Sells... But Who's Buying (25th Anniversary Special Edition)“. Metacritic. Посетено на 2012-11-11.
  2. Bowar, Chad. „Megadeth - Peace Sells...But Who's Buying? Review“. About.com. Посетено на December 30, 2012.
  3. Johnson, Howard (October 30, 1986). „Megadeth 'Peace Sells...But Who's Buying?'“. Kerrang!. 132. London, UK: United Magazines ltd. стр. 20.
  4. Harvell, Jess (2011-07-20). „Album Reviews: Megadeth: Peace Sells... But Who's Buying? (25th Anniversary Edition]“. Pitchfork Media. Посетено на 2011-08-14.
  5. Begrand, Adrien (2011-07-29). „Megadeth: Peace Sells... But Who's Buying? (25th Anniversary Edition)“. PopMatters. Архивирано од изворникот на 2012-11-07. Посетено на 2012-11-11.
  6. Brackett, Nathan; Christian Hoard (2004). The Rolling Stone Album Guide. New York City, New York: Simon and Schuster. стр. 534. ISBN 0-7432-0169-8.
  7. Stagno, Mike (2006-10-18). „Megadeth - Peace Sells... but Who's Buying? (staff review)“. Sputnikmusic. Посетено на 2012-11-10.