NGC 7673спирална галаксија во соѕвездието Пегаз, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

NGC 7673
{{{опис}}}
Соѕвездие Пегаз
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 23 ч 27 м 41,2 с
Деклинација +23° 35' 21""
Положбен агол 57°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид Sc/P
Привиден сјај
(видлив)
12,8
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,2
Површински сјај 13,1 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,3' x 1,2'
Историја
Откривач Алберт Март
Откриена 5 септември 1864
Други ознаки UGC 12607, MCG 4-55-14, MK 325, IRAS 23252+2318, KCPG 584A, 4ZW 149, VV 619, KUG 2325+233, CGCG 476-42

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 7673 се споменува и како UGC 12607, MCG 4-55-14, MK 325, IRAS 23252+2318, KCPG 584A, 4ZW 149, VV 619, KUG 2325+233, CGCG 476-42.

Откривање Уреди

Објектот е откриен на 5 септември 1864 година од страна на Алберт Март, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 48 см.

Податоци Уреди

Податоци од набљудување Уреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 7673 е од видот Sc/P.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,8 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,2 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,1 m/лм2.[2] NGC 7673 има привидни димензии од 1,3' х 1,2'.[2]

Астрономски податоци Уреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 23 ч 27 м 41,2 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +23° 35' 21"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 57°.[2]

Други поделби Уреди

Проучување на NGC 7673 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 71493. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 169; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 2250. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 843.

Поврзано Уреди

Наводи Уреди

Користена литература Уреди

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски Уреди